کار دانشجویی در کانادا و هر آنچه باید از آن بدانید

blank

کار دانشجویی در کانادا راهکاری است که می تواند بخشی از بار هزینه های مالی را از دوش مهاجر بردارد. از آنجایی که هزینه های دانشجو تنها شامل شهریه نمی شود و باید هزینه هایی مانند اسکان، غذا، رفت و آمد و حتی تفریح را نیز در نظر بگیرد، بسیاری از دانشجویان ترجیح می دهند این گزینه را در طول تحصیل در کانادا تجربه کنند. از سوی دیگر، داشتن شغل پاره وقت در کانادا فقط به نفع جیب شما نیست، بلکه در آینده شما نیز تاثیر مستقیم دارد.

چرا بهتر است شغل پاره وقت در کانادا داشته باشید؟

 • می توانید بخشی از هزینه های خود را تامین کنید.
 • شما را با محیط آشناتر می کند و احساس غربت نخواهید کرد.
 • بهتر و زودتر با فرهنگ، قوانین و زبان مردم آشنا می شوید.
 • رزومه شما برای آینده حرفه ای قوی تر می شود.
 • در صورت کار به عنوان دستیار یا کارآموز احتمال استخدام شما پس از تحصیل در همان مرکز یا مراکز مشابه بیشتر می شود.
 • داشتن شغل پاره وقت در کانادا گرفتن اقامت را برای شما ساده تر و سریع تر می کند.

شرایط کار دانشجویی در کانادا چیست؟

تنها میزان ساعت خاصی اجازه کار دارید

کار دانشجویی به شکل پاره وقت ارائه می شود. دانشجویان تمام وقت در کانادا می توانند حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

دانشجویان می توانند به طور همزمان در چند جا مشغول به کار شوند، اما مجموع ساعات کاری آنها در تمام این مراکز نباید از میزان مجاز بالاتر برود.

این میزان ساعت کار در تعطیلات تابستانه بین دو ترم به ۴۰ ساعت افزایش می یابد.

به سین نامبر و مجوز تحصیلی نیاز دارید

پس از ورود به کانادا و انجام کارهای مهمی مانند یافتن منزل و اعلام آدرس محل سکونت، باید با همراه داشتن پاسپورت، استادی پرمیت یا ورک پرمیت خود به نزدیکترین دفتر Service Canada مراجعه کنید تا برگه سین نامبر به شما تحویل داده شود.

این سین نامبر برای کارفرما اهمیت دارد چرا که در مورد نوع ویزای شما، مدت زمان اقامت و میزان ساعت مجاز برای کار به او اطلاعات مورد نیاز را می دهد.

برای استخدام در کارهایی که توسط کارفرمایان خارج از دانشگاه ارائه شده اند، باید مجوز تحصیلی معتبر داشته باشید.

زبان، توانایی و استعداد

برای یافتن کار دانشجویی در کانادا نیاز دارید که به زبان رایج (فرانسوی یا انگلیسی) مسلط باشید. همچنین، توانایی، سابقه و رشته تحصیلی شما نیز در یافتن کار مرتبط با آن موثر است. اگر بتوانید شغلی در راستای رشته تحصیلی خود بیابید، تا حد زیادی آینده شغلی خود را تضمین کرده اید.

با این حال، گستره بزرگی از مشاغل عمومی که به تخصص خاصی نیاز ندارند با روی باز از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند، از جمله کار در رستوران ها، کافه ها، کتابخانه ها و مراکز خرید.

کار دانشجویی در کانادا

انواع کار دانشجویی در کانادا

کار در داخل دانشگاه

برخی از دانشجویان نیز ترجیح می دهند در داخل دانشگاه کار کنند. این گونه مشاغل به دانشجویی اعطا می شود به صورت تمام وقت در دانشگاه ثبت نام کرده و دارای مجوز تحصیل معتبر است.

این گونه مشاغل در محدوده و فضای داخل دانشگاه انجام می شوند. اگر به دنبال یافتن فرصت های کار دانشجویی در کانادا هستید، به وبسایت دانشگاه خود یا تابلو اعلانات دانشکده رجوع کنید.

مشاغل این دسته شامل کار در کتابخانه، فروشگاه کتاب، دپارتمان تحصیلی، دفتر ثبت نام، مرکز ورزشی دانشگاه یا کافی شاپ، رستوران و دیگر مراکز درون دانشگاه می شود.

کار خارج دانشگاه

امکان کار در بیرون از دانشگاه نیز برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. شرایط دریافت این نوع کار شامل اتمام شش ماه از تحصیل، داشتن سین نامبر و مجوز کار خارج از دانشگاه می شود.

کارآموزی

کارآموزی یا کارورزی در کانادا مناسب آن دسته از دانشجویانی است که کار کردن در یک شغل بخشی از رشته تحصیلی آنهاست. کار حین تحصیل در کانادا برای این دسته دانشجویان می تواند تا ۵۰ درصد از دوره تحصیل آنها را شامل شود.

شرایط کارورزی در کانادا به طور خلاصه:

 • داشتن ویزای تحصیلی معتبر
 • وجود کارورزی به عنوان بخشی از برنامه تحصیل
 • دوره کارورزی کمتر از ۵۰ درصد از دوره تحصیل

درآمد کار حین تحصیل در کانادا چقدر است؟

معمولا درآمد دانشجویان در دسته حداقل درآمد در کانادا قرار می گیرد. میزان دستمزد شما به شغل، ایالت و تخصصی بودن کار بستگی دارد. اما به طور میانگین چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۵ دلار در ساعت را شامل می شود.

کدام دانشجویان اجازه کار دانشجویی در کانادا را ندارند؟

همانطور که گفتیم برای کار در خارج از دانشگاه به ویزای تحصیلی معتبر نیاز دارید و باید رشته تحصیلی شما حداقل ۶ ماه طول بکشد و منجر به گرفتن یک مدرک شود.

این امکان برای دانشجویان دوره های عمومی مانند یادگیری زبان یا ثبت نام صرفا برای تحصیل در یک دوره پیش نیاز وجود ندارد. بنابراین به طور خلاصه، دانش آموزان و دانشجویان زیر حق مشغول شدن در کار دانشجویی در کانادا را ندارند:

 • دانشجویان دوره های پاره وقت
 • دانش آموزان دبیرستان
 • محصلان دوره های زبان و پیش نیاز

 نحوه یافتن شغل در کانادا

جستجو برای شغل را از موسسات خدمات شغلی و وبسایت دانشگاه خود شروع کنید. بسیاری از فروشگاه ها و مراکز خدماتی بیرون از دانشگاه نیز با زدن اعلامیه روی در نیاز خود به نیروی کار را اعلام می کنند.

در اولین گام، رزومه خوبی بنویسید که در حد یک صفحه کافی است. اگر رزومه قوی ندارید، بهتر است مهارت های زبانی و کامپیوتری و نیز کارهای داوطلبانه خود را ذکر کنید.

برای یافتن شغل در کانادا به کاور لتر نیز نیاز دارید که در آن باید علاقه به شغل و علت مناسب بودن برای این عنوان شغلی را بیان کنید. وضعیت ویزای خود را نیز در نامه ذکر کنید.

داشتن کار دانشجویی در کانادا کمک زیادی به آینده شما می کند، چراکه داشتن رفرانس از کارفرمایی در کانادا می تواند به کسب مشاغل بهتر و نیز رسیدن به اقامت کانادا کمک کند. اگر در گام اول نتوانسته اید شغلی با درآمد مکفی پیدا کنید، بهتر است در کارهای داوطلبانه شرکت کنید تا رزومه قوی تری برای خود بسازید.

 منبع:

https://moving2canada.com/working-while-studying-in-canada/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *