پناهندگی به کانادا: مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی یا پناهندگی به کانادا

سیستم پناهندگی به کانادا با هدف تسهیل مهاجرت از طریق پناهندگی، به منظور حفاظت و حمایت از پناه‌جویان با اهداف بشر‌دوستانه بنیان‌گذاری شده است. از این طریق پناه‌جویانی که به دنبال یک مکان امن برای ادامه زندگی خود هستند، می‌توانند از مسیرهای قانونی به کانادا مهاجرت کنند. دولت کانادا و ایالت کبک کانادا هرکدام با قوانین جداگانه برای کمک به اقامت پناهندگان طرح‌هایی را ایجاد کرده‌اند. علاوه بر این، دولت کانادا به اشخاص یا سازمان‌ها این اجازه را می‌دهد که تحت حمایت دولت کانادا، افراد و گروه‌های آسیب‌دیده را شناسایی کنند و شرایط مهاجرت به کانادا را برای آنها فراهم کنند.

سابقه حمایت

کانادا به عنوان یکی از اعضاء سازمان ملل متحد، سیستمی را برای حمایت و حفاظت از پناه جویان ایجاد کرده است. این سیستم به پناهندگان در فرآیند مهاجرت و اخذ اقامت کانادا کمک می‌کند. به این ترتیب افرادی که به عنوان پناه‌جو تشخیص داده شوند، اجازه اقامت در کانادا را دارند و پس از طی کردن روال قانونی می‌توانند شهروند کانادا شوند. از آنجایی که کشور کانادا از سال ۱۹۵۱ عضو کنوانسیون ژنو است، طبق قوانین حاکم بر این کنوانسیون، اطلاعات مربوط به پناهجویان را به منظور بررسی بهتر به سازمان ملل متحد UNHCR ارسال می‌کند.

پناهندگی به کانادا از چند روش امکان‌پذیر است؟

به طور کلی پناهندگان به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند؛ اشخاص پناه‌جو و نیازمند به حفاظت، و پناه‌جویان گروهی.

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی یا پناهندگی به کانادا

افراد پناه‌جو و نیازمند حفاظت

پناه‌جویانی که در این دسته جای می‌گیرند، افرادی هستند که ادامه زندگی در کشور زادگاه و یا کشوری که در آن سکونت دارند برایشان غیر‌ممکن است. این مسئله ممکن است در اثر یکی از عوامل زیر اتفاق افتاده باشد:

 • شکنجه
 • عدم امنیت جانی
 • عدم توانایی حفاظت از خود در برابر تنبیهات و تهدیدات دولت
 • تهدید خطر جانی در کشور حتی اگر این تهدید برای دیگر افراد وجود نداشته باشد
 • خطر مجازات شدید توسط دولت ( جز موارد بین المللی) یا مجازات‌هایی که سلامت جسم یا روح فرد به واسطه آنها به خطر می‌افتد

گروه‌های پناهنده

به گروهی از افراد اطلاق می‌شود که خارج از کشور زادگاه خود قرار دارند و به دلیل مسائل امنیتی، ترس یا آزار، دولت کشور زادگاه قادر به حمایت یا بازگرداندن آنها نیست. این مسئله ممکن است بنا بر یکی از دلایل زیر رخ دهد:

 • نژاد
 • مذهب
 • ملیت
 • عقاید سیاسی
 • تعلق آنها به یک گروه اجتماعی خاص که قادر به تغییر آن نیستند، مانند: جنسیت، گرایشات جنسی، عضویت در یک گروه در گذشته یا در حال حاضر.

این آزارها در صورتی به عنوان کیس پناهندگی پذیرفته می‌شوند که خطر مرگ، شکنجه یا حبس افراد را تهدید کند. این تهدید‌ها ممکن است توسط دولت، گروه‌های غیر نظامی یا یک عامل غیر دولتی مانند همسر اعمال شوند. کسانی که برای مهاجرت به کانادا درخواست پناهندگی می‌کنند، باید ثابت کنند که هیچ حامی داخلی ندارند. به عبارت دیگر هیچ مکان امنی برای زندگی در کشور خود ندارند و هیچ نهاد و ارگانی از آنها حمایت نمی‌کند.

هر شخصی که خود را زیر مجموعه یکی از دو گروه بالا می‌داند، قادر است در کانادا درخواست پناهندگی خود را به ثبت برساند. در صورتی که فرد خارج از خاک کانادا قرار دارد، می‌تواند از یک از سازمان‌های حمایت از پناه‌جویان برای پناهندگی به کانادا کمک بگیرد.

کشورهای پناه جو (Country of Asylum Class)

شهروندان برخی از کشورها در این طبقه‌بندی خاص قرار می‌گیرند. این افراد قادر نیستند بدون دریافت کمک کشور خود را ترک کرده و به کانادا پناهنده شوند. این افراد در کشور خود در دوره های طولانی مدت تحت تأثیر یکی از عوامل زیر قرار گرفته اند:

 • جنگ‌های داخلی
 • درگیری‌های نظامی
 • خشونت و عدم رعایت حقوق انسانی

اگر فردی قادر به ثابت کردن این فاکتورها در کیس پناهندگی خود نباشد، برای مهاجرت به کانادا لازم است تحت حمایت سازمان‌های حمایت از پناه‌جویان قرار بگیرد. علاوه بر موارد ذکر شده برخی از کشورها که به نام Source Country از آنها یاد می‌شود، در لیست کشورهایی هستند که شرایط پناهندگی در کانادا برای آنها آسان‌تر است.

این کشورها عبارتند از: جمهوری دموکراتیک کنگو، سودان، ال سالوادور، گوآتمالا، کلمبیا و سیرالئون. شهروندان این کشورها عمدتاً متأثر از جنگ‌های داخلی یا درگیری‌های نظامی هستند و حقوق انسانی آنها به دلیل نژاد، مذهب، جنسیت یا ملیتی که دارند، نادیده گرفته می‌شود.

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی یا پناهندگی به کانادا

پناهندگی به کانادا، یک راه غیر مطمئن برای مهاجرت

از میان راه‌های فراوانی که برای مهاجرت به کانادا موجود است، پناهندگی یکی از خطرناک‌ترین‌ها محسوب می‌شود. پناه‌جویان در مسیر رسیدن به کانادا خطرات بسیاری را پشت سر می گذارند و ممکن است مورد سرقت، تجاوز و یا حتی قتل واقع شوند. همچنین برای افرادی که به همراه خانواده برای پناهندگی اقدام می‌کنند، هیچ تضمینی برای ادامه زندگی مشترک آنها و همچنین ایجاد محیط سالم برای رشد و تحصیل فرزندان آنها وجود ندارد. همچنین اگر در طول فرآیند پناهندگی جرمی مرتکب شوید، درخواست پناهندگی شما رد خواهد شد.

نتیجه گیری پناهندگی به کانادا

به عنوان آخرین نکته لازم است یادآور شویم برای پیمودن مسیر مهاجرت، کمک گرفتن از مشاوران معتبر ضرورت و اهمیت بسیاری دارد. یکی از مؤسساتی که در این زمینه فعالیت می‌کند، مؤسسه کالج ملل و نماینده رسمی کالج بلربیز انگلستان در ایران است.

این مؤسسه یکی از برترین سازمان‌های ارائه‌دهنده خدمات تحصیلی مهاجرت به انگلیس و کانادا، در داخل کشور است. سپردن انجام فرآیند دشوار و زمان بر مهاجرت، به دست متخصصانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند بسیار مفید و راه گشا خواهد بود. این مؤسسه صفر تا صد فرآیند مهاجرت و ادامه تحصیل شما را به عهده می‌گیرد. برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر از طریق فرم ویژه مشاوره مهاجرت به کانادا با ما در ارتباط باشید.

همچنین اگر مایل هستید اطلاعات بیشتری در خصوص پناهندگی به کانادا دریافت کنید این لینک از وب سایت دولت کانادا رو مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *