ویزای تحصیلی آمریکا: چطور آن را به دست بیاوریم؟

اخذ ویزای تحصیلی برای دوره کالج در آمریکا

کشور آمریکا ویزا های تحصیلی مختلفی را ارائه می کند. دانشجو ها و یا دانش آموزان با توجه به شرایط خود، باید یکی از انواع ویزا ها را کسب کنند. برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا، شرایط مشخصی وجود دارد. افراد متقاضی مهاجرت به ایالات متحده آمریکا، تنها در صورت داشتن این شرایط می توانند ویزای آمریکا را اخذ کنند. ویزای تحصیلی برای، مقاطع مختلف آموزش ابتدایی و همچنین آموزش عالی ارائه می شود. اخذ ویزای ایالات متحده آمریکا اولین قدم، برای مهاجرت دائم و گرفتن گرین کارت کشور آمریکا می باشد. کسب این ویزا دارای مزیت های فراوانی است.

مزیت های اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

مزیت های فراوان اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، سبب شده بسیاری از افراد برای گرفتن این ویزا اقدام کنند. یکی از مهم ترین مزیت های این ویزا متنوع  بودن آن است. تنوع ویزای تحصیلی ایالات متحده آمریکا به افراد مختلف فرصت می دهد تا امکان مهاجرت به آمریکا را داشته باشند. این ویزا، برای دانش آموزان و دانشجو ها وجود دارد. یکی دیگر از مزیت های اخذ ویزای تحصیلی ایالات متحده آمریکا، مدت زمان طولانی آن است. مدت زمان ویزای تحصیلی، اغلب بیشتر از یک سال می باشد. مهاجرت دائم به آمریکا و گرفتن گرین کارت و شهروندی این کشور، با اخذ ویزای تحصیلی امکان پذیر است. امکان کار و تحصیل به طور هم زمان، یکی دیگر از مزیت های ویزای تحصیلی آمریکا می باشد. بعضی از دانشجو ها، برای تحصیل در مقطع دکترا، ویزای تحصیلی ایالات متحده را دریافت می کنند. آن ها با داشتن ویزای تحصیلی قادرند در دانشگاه ها و پژوهشگاه های این کشور علاوه بر درس خواندن، کار نیز بکنند. بالا بودن احتمال پذیرش درخواست های ویزای تحصیلی، یکی دیگر از مزیت های این ویزا می باشد. هر ساله افراد بسیاری از طریق روش های مختلف، برای کسب ویزای ایالات متحده درخواست می دهند.

مزیت های اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

مزیت های اخذ ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی برای مدارس

نظام آموزشی ایالات متحده آمریکا، دارای یک دوره ۱۲ ساله می باشد. کودکان آمریکایی، باید از سن ۶ سالگی وارد مدرسه شده و تا ۱۸ سالگی در مدرسه تحصیل کنند. پس از سن ۱۷ سالگی به دانش آموز ها دیپلم اعطا شده و آن ها می توانند به دوره کالج و سپس دانشگاه وارد شوند. مدرسه های خصوصی و دولتی زیادی در آمریکا وجود دارد. اخذ ویزای تحصیلی ایالات متحده، برای دوران مدرسه امکان پذیر می باشد. طبق قانون این کشور، دانش آموزان مهاجر، در مدرسه های خصوصی و بین المللی تحصیل می کنند.  تحصیل در مدارس خصوصی و بین المللی، هزینه های زیادی را به همراه دارد. البته شهریه مدرسه های خصوصی آمریکا با یکدیگر متفاوت است. علت بالا بودن شهریه بعضی از مدارس خصوصی، امکانات آن ها می باشد.

 

اخذ ویزای تحصیلی برای دوره کالج

کالج در حقیقت دوران آمادگی برای ورود به دانشگاه است. اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، برای گذراندن دوره کالج نیز امکان پذیر می باشد. دانش آموز های مهاجر می توانند؛ با کسب ویزای تحصیلی در کالج های خصوصی این کشور درس بخوانند. سوابق تحصیلی دانش آموزان، در پذیرش آن ها از طرف کالج مورد نظر، موثر می باشد. برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا و گذراندن دوره کالج در این کشور باید دانش آموز ها به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند.

"اخذ

 

اخذ ویزای تحصیلی ایالات متحده برای دوره دانشگاه

بیشترین تقاضا برای اخذ ویزای تحصیلی مربوط به دانشجو ها می باشد. دانشگاه های آمریکا، شرایط مختلفی برای پذیرش دانشجو دارند. پذیرش دانشجو در مقاطع بالا تر تحصیلی دشوار تر است. به همین دلیل بیشتر درخواست های ویزای تحصیل در ایالات متحده آمریکا، برای دوره لیسانس می باشد. البته درخواست  ویزا برای تحصیل در دوره دکترا دانشگاه های آمریکا، احتمال پذیرش بیشتری دارد.

ویزای تحصیلی f1

یکی از معروف ترین ویزا های تحصیلی ایالات متحده، ویزای f1 است. این ویزا برای تحصیل مهاجران در دانشگاه ها و کالج های آمریکا، صادر می شود. ویزای تحصیلی f1  مزیت های فراوانی دارد. درصورتی که فرد دریافت کننده ویزای f1 متاهل باشد؛ به همسر و فرزندان او نیز، ویزا داده می شود. البته فقط فرزندان زیر ۲۱ سال به عنوان همراه ویزا دریافت کرده و می توانند در این کشور تحصیل کنند.

ویزای تحصیلی m1

ویزای تحصیلی m1  تقریبا مانند ویزا f1  می باشد. این ویزا برای رشته های فنی و مهندسی به مهاجران داده می شود. ویزای تحصیلی m1 نیز دارای مزیت های قابل توجهی است. در صورت متاهل بودن فرد دریافت کننده ویزای m1 ، به همراه های او ویزای m2 داده می شود. البته منظور از همراه در قانون آمریکا، فقط همسر و فرزندان زیر بیست و یک سال می باشند. پدر و مادر دانشجوها، جز همراه های وی به حساب نیامده و به آن ها ویزا تعلق نمی گیرد.

ویزای j1

ویزای j1  یکی دیگر از انواع ویزای تحصیلی است. این ویزا در دنیا، به ویزای  فرصت مطالعاتی مشهور است. دانشجو ها و یا اساتیدی که با پروژه های تحقیقاتی مختلف، در آمریکا همکاری دارند؛ با ویزای j1 به آمریکا سفر کرده تا در پروژه های تحقیقاتی حضور فعال و موثری داشته باشند. مدت این ویزا متغیر است. البته معمولا ویزای فرصت مطالعاتی، بیش تر از دو سال اعتبار ندارد. افراد متقاضی در صورت نیاز باید ویزای خود را دوباره تمدید کنند.

 

مراحل دریافت ویزای تحصیلی

برای دریافت ویزای تحصیلی آمریکا ابتدا باید با مدرسه و یا کالج مورد نظر مکاتبه شود. و در صورت تایید مدارک دانش آموز یا دانشجو و پذیرفته شدن آن ها برای دریافت ویزا اقدام کرد. پروسه دریافت ویزا اندکی زمان بر است. کمک گرفتن از مشاوران و متخصصان در زمینه مهاجرت و اخذ ویزای تحصیلی، بسیار مفید است. این افراد با تجربه خود به افراد متقاضی مهاجرت کمک می کنند. پروسه دریافت ویزای تحصیلی به کمک مشاوران این زمینه بسیار کوتاه تر می شود.

اگر قصد مهاجرت به آمریکا را دارید، پیشنهاد می کنیم مقاله روش های مهاجرت به آمریکا ۲۰۲۱، را مطالعه کنید. اگر در فکر اقامت بعد از تحصیل در آمریکا هستید هم مقاله مرتبط با این موضوع را به شما پیشنهاد می کنیم. همچنین می توانید مقالات شرکت در لاتاری آمریکا ۲۰۲۲ و آنچه باید بعد از قبولی در لاتاری آمریکا انجام داد را مطالعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تفاوت ویزاهای m1 , j1 و f1 می توانید مقاله مرتبط را از وب سایت دانشجویان بین المللی مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *