وضعیت خدمات درمانی در انگلستان

وضعیت خدمات درمانی در انگلستان

مولفه‌ی اصلی زندگی هر فردی داشتن بدنی سالم و به دور از هر گونه مریضی و مشکل است. مهم‌ترین اصل برای مردم هر کشور یا منطقه‌ای، ارائه بهترین خدمات بهداشتی و درمانی برای داشتن یک زندگی در سلامت کافی است. حال نکته‌ی مهم در اینجا این است که دولت هر کشور، چه برنامه‌ها و شرایطی را برای ارائه بهترین خدمات تدارک دیده است؟ کشور انگلستان که یکی از بخش‌های اصلی بریتانیا و به عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای جهان شناخته می‌شود، از جمله کشورهایی است که با برنامه‌ریزی درست در حیطه خدمات درمانی به عنوان الگوی سایر کشورها شناخته می‌شود‌.

خدمات درمانی در انگلستان، تحت پوشش سازمان خدمات ملی یعنی سازمان NHS قرار داشته و همه ساله، بودجه‌ی قابل توجهی برای ارائه‌ی این خدمات درمانی در اختیار سازمان یاد شده قرار می‌گیرد تا امور مربوط به بهداشت و درمان به بهترین نحو ممکن پیش برود‌. سازمان NHS از گذشته‌ی دور تا کنون، به عنوان مرکز اصلی خدمات درمانی در این کشور شناخته می‌شود که فعالیت خود را از دهه‌ی ۸۰ میلادی آغاز کرده و مسئله‌ی بهداشت و درمان را به خوبی در این کشور جا انداخته و قدم مهمی در این جهت برداشته است. در ادامه به بررسی انواع مختلف خدمات درمانی ارائه شده توسط این سازمان می‌پردازیم.

وضعیت خدمات درمانی در انگلستان

خدمات‌درمانی در انگلستان تحت پوشش سازمان NHS قرار دارد.

جزئیات مربوط به انواع خدمات درمانی در انگلستان

خدمات درمانی در این کشور، با توجه به نوع این خدمات تحت پوشش بیمه‌های مختلف قرار می‌گیرد؛ به عنوان مثال خدمات بهداشت و درمان خانواده که از جمله خدمات درمانی غیر بیمارستانی محسوب می‌شود، از جمله خدماتی است که باید تحت پوشش بیمه‌های مستقل قرار گیرد. همچنین خدمات درمانی ارائه شده که به بستری شدن افراد در بیمارستان‌های عمومی به دلایل مختلف ارتباط پیدا می‌کند، با توجه یک الگوی مشخص و هماهنگ ارائه می‌شود و افراد حقوق بگیر در کشور انگلستان، ملزم به پرداخت هزینه‌های مربوط به این خدمات می‌باشند. علاوه بر این مفاهیم باید اشاره کرد که خدمات مرتبط با بخش خصوصی و بعضی از زیر شاخه‌های مراقبت‌های بهداشتی در انگلستان، تحت پوشش مالی بخش‌های خصوصی قرار دارند.

لازم به ذکر است که افراد تنها با داشتن اقامت کشور انگلستان، می‌توانند تحت پوشش خدمات درمانی این کشور قرار گیرند و برای برخورداری از این خدمات نیازی به تابعیت این کشور نیست. بطور کلی برخورداری افراد از خدمات درمانی اولیه، به شرایط اقامت او در انگلستان وابسته است؛ به طور مثال، دانشجویان می‌توانند به شکل رایگان از خدمات مربوط به اورژانس و مشاوره‌ی پزشکی بهره ببرند. افرادی که مقیم کشور انگلستان هستند، به شکل کاملا رایگان از خدمات درمانی ارائه شده توسط پزشک متخصص بهره می‌برند.

سازمان NHS در انگلستان در هر ساعت از شبانه روز، آماده‌ی ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مراجعه کنندگان است. ارائه خدمات درمانی در این کشور به شرایط اقامت افراد در این کشور وابسته است.

هزینه‌ی خدمات درمانی در انگلستان

همانطور که گفته شد سازمان NHS، به عنوان نهاد اصلی ارائه خدمات درمانی در این کشور شناخته می‌شود و دولت این کشور، هر ساله بودجه‌ی قابل توجهی را برای ارائه‌ی خدمات درمانی در اختیار این نهاد قرار می‌دهد. بودجه‌ای که دولت انگلستان برای ارائه خدمات درمانی در اختیار این سازمان قرار می‌دهد، چیزی حدود ۱۰۰ میلیارد پوند به شکل سالیانه می‌باشد. با توجه به این مبلغ می‌توان فهمید که، بخش خدمات درمانی برای دولت کشور انگلستان بسیار مهم است. باید اشاره کرد که در صورت تمایل افراد به مراجعه به پزشک متخصص، هزینه‌های درمانی باید توسط خود آن‌ها پرداخت شود و دولت مسئولیتی در قبال پرداخت این هزینه‌ها ندارد؛ به بیان دیگر تا وقتی افراد به شکل خصوصی به پزشک مراجعه کنند، هزینه‌های مربوط به درمان باید توسط خود آن‌ها پرداخت شود.

موضوع مهمی که باید مطرح شود این است که در هنگام ورود افراد به کشور انگلستان، چه برای اقامت و چه به شکل توریست، از آن‌ها پرسیده می‌شود که آیا در چند ماه اخیر تحت معاینه و یا درمان قرار گرفته‌اند یا خیر؟ اگر پاسخ به این سوال خیر باشد، فرمی در اختیار افراد قرار می‌گیرد که با پر کردن این فرم ابزاری برای معاینه و درمان آن‌ها فراهم می‌شود. همچنین باید گفت که، هزینه‌های مربوط به بیمه‌های خصوصی همه ساله در حال افزایش است و بطور میانگین برابر با ۱۴۰۰ پوند در سال است. دولت انگلستان هر ساله بودجه‌ای برابر با ۱۰۰ میلیارد پوند را برای ارائه خدمات درمانی در اختیار سازمان NHS قرار می‌دهد.

خدمات درمانی برای توریست‌ها

همانطور که قبلا اشاره کردیم، خدمات درمانی در این کشور با توجه به شرایط اقامتی هر فرد در این کشور ارائه می‌شود‌. خدمات درمانی در انگلستان که برای توریست‌ها ارائه می‎شود، با توجه به روش و هدف ورود آن‌ها به کشور انگلستان متفاوت می‌باشد؛ ممکن است افراد برای انجام یک کار و یا دید و بازدید از اقوام و خویشاوندان و یا گشت و گذار در انگلستان، به این کشور مهاجرت کرده باشند. با توجه به این موارد، شرایط ارائه‌ی خدمات درمانی به افراد مختلف متفاوت است. داشتن اقامت کشور انگلستان به منزله‌ی رایگان بودن ارائه‌ی خدمات درمانی نیست و با توجه به نیاز فرد به نوع خدمات درمانی، هزینه‌های پرداختی برای ارائه این خدمات متفاوت است.

باید اشاره کرد که خدمات مربوط به برخی از بخش‌های بهداشت و سلامت روان، برای تمامی افراد مقیم انگلستان رایگان است. در سال‌های اخیر بخشنامه‌هایی مربوط به ارائه خدمات توسط سازمان NHS ارائه شده است مبنی بر این که، قوانین مربوط به ارائه خدمات برای توریست‌ها و دیگر افراد مقیم در کشور انگلستان متفاوت بوده و با توجه به شرایط اقامتی آن‌ها، کیفیت این خدمات، نوع آن‌ها و هزینه‌های مربوط به ارائه‌ی این خدمات متفاوت خواهد بود. بطور کلی با توجه به نوع و شرایط بیماری، خدمات درمانی ارائه شده در کشور انگلستان برای افراد متفاوت خواهد بود.

وضعیت خدمات درمانی در انگلستان

با توجه به نوع و شرایط بیماری، خدمات درمانی ارائه شده برای افراد متفاوت خواهد بود.

جزئیات مربوط به بیمه دانشجویی

یکی از روش‌های مهاجرت به کشور انگلستان و اقامت برای مدت مشخص در این کشور، اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت تحصیلی به این کشور است. باید اشاره داشت که در باب ارائه خدمات درمانی در این کشور برای محصلان و دانشجویان مقیم در این کشور، شرایط و استثنایی وجود دارد که لازم است به بررسی آن‌ها پرداخته شود. افراد با مهاجرت تحصیلی به کشور انگلستان و دریافت کارت سلامت EHIC، می‌توانند به شکل رایگان از خدمات درمانی این کشور بهره ببرند. همچنین باید اشاره کرد که دانشجویانی که به شکل بین المللی در کشور انگلستان مشغول به تحصیل هستند و دوره‌ی اقامت آن‌ها در این کشور کمتر از ۶ ماه است، باید به شکل خصوصی از خدمات درمانی این کشور بهره ببرند و نمی‌توانند به شکل رایگان از خدمات درمانی در انگلستان استفاده کنند.

با این حال، دانشجویانی که امکان اقامت بیشتر از مدت ۶ ماه را دارند با پرداخت سالانه ۳۰۰ یورو می‌توانند از خدمات درمانی سازمان NHS بهره ببرند. علاوه بر آن افراد مشغول به تحصیل در کشور انگلستان، می‌توانند بدون مشکل از خدمات دندانپزشکی این کشور بهره مند شوند. بطور کلی، دانشجویان و افرادی که با داشتن ویزای تحصیلی انگلستان در این کشور اقامت دارند،در مقابل دیگر افراد هزینه‌های کمتری را برای بهره مندی از خدمات درمانی پرداخت می‌کنند.

وضعیت خدمات درمانی در انگلستان

دانشجویان بین المللی باید از خدمات‌درمانی کشور انگلستان به شکل خصوصی بهره ببرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد این مقاله از گاردین را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *