هزینه های زندگی در آلمان: اجاره‌بها، خوراک، حمل و نقل و سایر هزینه‌ها

blank

هزینه های زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، کاملا منطقی‌تر است. شما در حدود ۸۶۱ یورو در ماه احتیاج دارید تا هزینه‌های زندگی‌تان را در آلمان در سال ۲۰۲۱ پوشش دهید. این هزینه به‌طور میانگین، برای غذا، محل سکونت، صورت‌حساب‌ها، لباس و سرگرمی، حساب‌شده است. اجاره‌بهای ماهانه بیشترین هزینه‌ای است که باید در آلمان بپردازید. اگر درمورد اینکه چه چیزی در فرای مرزها در انتظار شماست، دید وسیع‌تری داشته باشید و بدانید که چطور از پس این هزینه‌ها برآیید، برنامه اقامت شما در آلمان موفقیت‌آمیز خواهد بود. در ادامه به همه جزئیاتی که ممکن است برای محاسبه‌ها هزینه‌ها نیاز داشته باشید، می‌پردازیم.

بالاترین هزینه های زندگی در آلمان مربوط به چه مناطقی هستند؟

به‌طورمعمول، جنوب آلمان، گران‌ترین منطقه برای زندگی است. دو شهر بزرگ در این قسمت از کشور، مونیخ و اشتوت گارد، جزء چند شهر بسیار گران در آلمان هستند.

برای مثال اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه به‌طور میانگین، در اشتوتگارت ۸۴۶ یورو است درحالی‌که اجاره‌بهای آپارتمانی شبیه آن در منطقه شمال آلمان، برمن، ۵۶۰ یورو است.

شهر برلین که شهر پایتخت است در مقایسه با سایر پایتخت‌های اروپا، چندان شهر گرانی نیست. بیشترین هزینه‌ای که باید در برلین بپردازید، همان اجاره‌بهاست. اجاره یک آپارتمان کوچک یک‌خوابه در برلین به‌طور متوسط در حدود ۷۹۵ یورو در ماه است.

اگر بخواهیم مناطق مختلف آلمان را بر اساس گران‌ترین تا ارزان‌ترین به ترتیب نام ببریم بدین گونه است: ۱)جنوب،۲) غرب،۳) شمال،۴) شرق.

هزینه های زندگی در آلمان

متوسط اجاره‌بها در آلمان، گرانترین هزینه زندگی در آلمان

همان‌طور که اشاره شد، اجاره‌بها بیشترین هزینه‌ای است که باید در آلمان پرداخت کنید. می‌توانید حدس بزنید که اجاره در مناطق مرکز شهر، بسیار بالاتر از مناطق دیگر است. به‌ویژه در شهرهای بزرگی مانند مونیخ، هامبورگ، فرانکفورت و کلن، اجاره از شهرهای دیگر بسیار بیشتر است. بسته به نوع آپارتمان و شرایطی که دارد، دامنه قیمت‌ها تغییر می‌کند.

اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر کمتر از ۷۰۰ یورو است، از طرف دیگر آپارتمانی با همان شرایط در حاشیه شهر، ۵۰۰ یورو اجاره‌بها دارد. اگر به دنبال یک آپارتمان خیلی خوب و مبلمان شده در مرکز شهر هستید، گستره قیمت بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو است.

هزینه خوراک در آلمان چقدر است؟

اگر آشپز خوبی نیستید، بهتر است یادگرفتن آشپزی را شروع کنید، زیرا اگر می‌خواهید پول‌های خود را پس‌انداز کنید، خوردن غذا در رستوران‌های آلمان چندان گزینه مناسبی نیست. در حال حاضر، متوسط قیمت یک غذا برای دو نفر، ۴۵ یورو هزینه دارد اما هزینه غذاها و نوشیدنی‌های اصلی در آلمان چندان بالا نیست. قیمت بعضی از این غذاها در پایین آمده است:

 • نان سفید (۵۰۰ گرم)- ۲۴٫۱ یورو
 • شیر (یک لیتر)- ۷۱٫۰ یورو
 • برنج سفید (یک کیلوگرم)-۰۳٫۲ یورو
 • سیب‌زمینی (یک کیلوگرم) -۰۶٫۱ یورو
 • پیاز (یک کیلوگرم) -۰۹٫۱ یورو
 • گوجه‌فرنگی (یک کیلوگرم) -۶۲٫۲ یورو
 • مرغ (یک کیلوگرم) -۵۳٫۷ یورو
 • گوشت قرمز (یک کیلوگرم) -۶۵٫۱۱ یورو
 • سیب (یک کیلوگرم)- ۲۲٫۲ یورو
 • موز (یک کیلوگرم) – ۵۸٫۱ یورو
 • پرتقال (یک کیلوگرم)-۲۹٫ ۲ یورو
هزینه های زندگی در آلمان

هزینه حمل‌ونقل در آلمان

 انتخاب یک وسیله خوب برای حمل‌ونقل، به شما کمک می‌کند تا هم در زمان صرفه‌جویی کرده و هم بکی از هزینه های زندگی در آلمان را برای خود پایین بیاورید. بدون شک، بهترین روش برای جابه‌جایی از یک مقصد به مقصد دیگر به‌خصوص در شهرهای بسیار شلوغ و زمان‌های پرترافیک، استفاده از دوچرخه است. در میان انتخاب‌های دیگر برای رفت‌وآمد، وسایل حمل‌ونقل عمومی، مطمئنا ارزان‌ترین گزینه هستند.

هم‌اکنون یک بلیت یک سفره برای تردد محلی ۲ یورو و بلیت برای تردد در طول یک ماه، ۷۰ یورو، قیمت دارند. قیمت اولیه تاکسی بدون در نظر گرفتن مسافت، ۵٫۳ یورو است و برای هر کیلومتر بین ۵۵٫۱ تا ۵۰٫۲ یورو متغیر است. اگر تصمیم دارید یک ماشین شخصی بخرید، قیمت یک لیتر بنزین بین ۲۵٫۱ تا ۴۹٫۱ یورو است.

هزینه متوسط قبض‌ها و خدمات رفاهی

در کنار هزینه اجاره‌بها، از سایر هزینه های زندگی در آلمان، می‌توان به صورتحساب گرمایش و سرمایش، برق، آب و جمع‌آوری زباله، اشاره کرد. برای یک آپارتمان ۸۵ متری، این تسهیلات در کل، حدود ۲۱۵ یورو در ماه خواهد بود.

هزینه بیمه درمانی در آلمان

موضوعی که باید از آن آگاهی داشته باشید این است که داشتن بیمه درمانی در آلمان، جدا از شرایط اقامت و درآمد شما، به‌وسیله قانون اجباری شده است. شما باید یک برنامه برای بیمه درمانی، از روز اول ورودتان به کشور داشته باشید.

در آلمان دو نوع برنامه اصلی برای بیمه درمان وجود دارد. ۱) بیمه درمان عمومی ۲) بیمه درمان خصوصی. شما در انتخاب هر یک از این برنامه‌ها آزادید و بر اساس اینکه چه مواردی را می‌خواهید تحت پوشش قرار دهید و اینکه چه مبلغی مایلید بپردازید، می‌توانید برنامه موردنظر خود را انتخاب کنید. در حال حاضر، برای برنامه بیمه درمان عمومی که اجباری است، در حدود ۷۰ تا ۸۰ یورو در ماه باید بپردازید. برای بیمه درمان خصوصی که سایر نیازهای پزشکی شمارا تحت پوشش قرار می‌دهد، بر اساس نوع بیمه، قیمت‌های مختلفی وجود دارد.

 سایر هزینه های زندگی در آلمان

در کنار سایر هزینه های زندگی در آلمان، هزینه‌های دیگری نیز وجود دارند. به‌طور مثال ممکن است بخواهید برای خودتان برحسب تغییر فصل، لباس یا کفش تازه بخرید. در آلمان درعین‌حال که کیفیت لباس‌ها بالاست، قیمت‌ها هم نسبتا زیاد است. دو عدد شلوار جین، بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو قیمت دارند. قیمت یک جفت کفش نیز بین ۶۰ تا ۱۲۰ یورو است.

همان‌طور که اشاره‌شد، اینکه شما چه ناحیه‌ای از آلمان را برای زندگی انتخاب کنید، بر روی همه هزینه‌های زندگی شما، تأثیر می‌گذارد. بااین‌وجود، در آلمان انتخاب‌های زیادی وجود دارند که امکان تطبیق با توان مالی شما را دارند. هر چه اطلاعات خود را در مورد هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف آلمان بالا ببرید، بهتر می‌توانید مکان موردنظر و متناسب با شرایط خود را پیدا کنید.

در این لینک از وب سایت Numbeo می توانید جزییات هزینه‌های زندگی در آلمان را بدانید. همچنین اگر قصد مهاجرت به آلمان، خرید خانه در آلمان، تحصیل در آلمان و یا تحصیل در رشته پزشکی در آلمان را دارید، می توانید مطالب مرتبط را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *