هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان خارجی چقدر است ؟

هزینه تحصیل در کانادا

کانادا یکی از محبوب ترین مقصدهای جهان برای دانشجویان بین المللی است که انواع مختلفی از تجارب و فرصت ها را در کشوری که به دلیل وسعت گسترده ، شهرهای چند فرهنگی و زیبایی های طبیعی مشهور است ، ارائه می دهد. اگر می خواهید در کانادا تحصیل کنید ، خبر خوب این است که تیم کالج ملل این امکان را به شما می دهد. هزینه تحصیل در کانادا به طور کلی نسبت به سایر مقاصد مهم آنگلوفون (ایالات متحده ، انگلیس و استرالیا) ارزان تر است ، اگرچه در مقایسه با سایر کشورها هنوز هم بسیار بالا ست.

هزینه تحصیل در کانادا

شورای وزیران آموزش و پرورش کانادا ابزار آنلاین مفیدی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد که اجازه می دهد تا به سرعت هزینه های تحصیل در دانشگاه های مختلف کانادا را محاسبه کنند و همچنین راهنمایی های لازم را در مورد اسناد مورد نیاز اعمال نمایند.

هزینه شهریه تحصیل در کانادا

دانشگاه های کانادا خودشان هزینه های خود را تعیین می کنند و اینها بسته به چندین عامل متفاوت است: اینکه دانشجوی خارجی و یا داخلی باشید، در چه مقطعی باشید کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا اینکه در چه برنامه ای تحصیل می کنید. براساس آخرین گزارش از آمار کانادا ، شهریه ها در کانادا به طور  متوسط ۵٫۳درصد برای دانشجویان داخلی در مقطع کارشناسی کاهش یافته و برای دانشجویان بین المللی در سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰، ۶/۷ درصد افزایش یافته است. ​​

شهریه کارشناسی ارشد در کانادا

براساس آمار کانادا ، میانگین شهریه دانشجویان بین المللی کارشناسی ارشد در سال ۲۰۱۹/۲۰ برابر است با ۲۹۷۱۴دلار کانادا که معادل آن (..۵/۲۲ دلار آمریکا) در سال است. اما دوره های علوم انسانی که ارزان تر است به طور متوسط برابر است با ۵،۵۴۲ دلار . و موضوعاتی مانند مهندسی و پزشکی که گرانتر هم هستند به طور متوسط برابر است با ۲۱،۷۱۷ دلار کانادا که معادل است با (۱۶،۴۴۶دلار آمریکا) برای دندانپزشکی و ۱۴،۱۶۲دلار کانادا (۱۰،۷۲۴ دلار آمریکا) برای پزشکی. ​​

این درحالیست که شهریه برای دوره های مدیریت و بازرگانی پایین تر از میانگین کشوریست که برابر است با ۶،۸۲۷ دلار کانادا(۵،۱۷۰ دلار آمریکا) در هر سال.

شهریه تحصیلات تکمیلی در کانادا

اگر می خواهید در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنید، شهریه ها به طور کلی پایین تر است و بسته به برنامه شما دوباره متفاوت است. طبق آمار کانادا، میانگین شهریه تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان بین المللی ۷۴۴/۱۷ دلار کانادا در سال ۲۰/۲۰۱۹، که تقریبا معادل ۱۳۴۳۷ دلار آمریکاست، قرار گرفته است به عبارتی ۴درصد افزایش نسبت به سال قبل.

به طور کلی ، در سراسر دنیا ، برنامه های اجرایی ام بی ای از گرانترین رشته ها هستند. به طور متوسط در کانادا رشته ام بی ای حدود ۵۶،۳۲۸ دلار کانادا(۴۲،۶۵۷ دلار آمریکا) است .

هزینه زندگی در کانادا

اگرچه شرایط ویزای دانشجویی کانادایی می گوید که شما باید حداقل ۱۰،۰۰۰ دلار کانادا (۷،۵۷۰دلار آمریکا) یا برای مطالعه در  شهر کبک  باید حداقل ۱۱،۰۰۰دلار کانادا (۸،۳۰۰ دلار آمریکا) را داشته باشید اما باز هم شما به بیشتر اینها برای زندگی در کانادا نیاز دارید. به طور کلی هزینه های زندگی در کانادا نسبت به موقعیت مکانی و مقدار خرج کردن شما متفاوت خواهد بود، چرا که شهرهای بزرگ معمولا  برای زندگی  در آنجا گرانتر هستند.

به طور مثال طبق آمار کالج ملل، دانشگاه مونترءال تخمین می زند که دانشجویان به طور کل به ۱۴،۷۰۰ دلار  کانادا در سال که شامل مسکن ، غذا ، اسکان ، کتاب و منابع دوره ، هزینه تلفن و هزینه های دیگر

می شود نیاز دارند. به طور مشابه ، دانشگاه بریتیش کلمبیا ، واقع در ونکوور،تخمین میزند که هزینه های زندگی در آنجا ۱۵،۵۰۰ دلار کانادا در هر سال می شود.و اینکه بیمه درمانی اجباری نیست وطبق برنامه بهداشت قبل از میلاد ، سالانه ۸۶۴ دلار در هر سال تحت برنامه سلامت بریتیش کلمبیا خواهند بود.

مطابق آمار تحقیقاتی کالج ملل در سال ۲۰۱۹، تورنتو گرانترین شهر کانادایی برای زندگی ست و هم طراز آن ونکوور  است که به طور کلی در هر دو شهر هزینه اجاره مسکن بالاست.

علاوه بر اینها لازم است که بگوییم سه نوع اقامت دانشجویی (اقامت خانگی ، اقامت در دانشگاه و اقامت خصوصی) از نظر هزینه به طور چشمگیری با هم متفاوت هستند. به طور مثال دانشجویان برای اقامت خانگی باید حدود ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰دلار کانادا (۲،۲۷۱تا ۵،۶۸۰دلار آمریکا) در هر سال پرداخت کنند و این در حالیست که ارزش اقامت خصوصی حدود ۸،۴۰۰دلار کانادا (۶،۳۶۱ دلار آمریکا) در هر سال به علاوه قبول پرداخت قبض ها به صورت جداگانه است. در بین اینها هزینه اقامت دانشگاهی اغلب ارزانتر است و دیگر اینکه برخی از دانشگاه ها برنامه های غذایی ارائه می دهند تا به شما امکان خرید مواد غذایی از فروشگاه های مواد غذایی دانشگاه را بدهند.

در اینجا چند کالج ملل چند نمونه متوسط از هزینه زندگی کانادا را برایتان فراهم کردند:

غذا خوردن در رستوران: هر شخص ۱۶ دلار کانادا (۱۲ دلار آمریکا)

بلیط یک طرفه برای وسایل نقلیه عمومی محلی: ۳دلار کانادا (۲،۲۷ دلار آمریکا)

قرص نان: ۲،۸۶ دلار کانادا (۲،۱۷ دلار آمریکا)

ورزشگاه ماهیانه:  ۴۸،۲۵ دلار کانادا (۳۶،۵۴ دلار آمریکا)

علاوه بر اینها شما باید هنگام تحصیل در کانادا ، بیمه درمانی اجباری را نیز خریداری کنید. هزینه این بیمه تقریبا حدود ۶۰۰-۸۰۰دلار کانادا(۴۵۵-۶۰۷ دلار آمریکا) در هر سال خواهد بود. و اینکه شما باید بودجه اضافی برای دیگر هزینه ها مثل خرید لباس  گرم و ..هم داشته باشید.

کمک مالی برای هزینه تحصیل در کانادا

خبر خوب کالج ملل این است که بورسیه ها ، کمک هزینه ها و بورس های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در کانادا هستند ، در هر دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد به کمک تیم کالج ملل وجود دارد. این کمک هزینه ها شامل بورس های تحصیلی ویژه برای پیشرفت ورزشی ، تحصیلی و بورسیه های تحصیلی خاص می باشد.

بسیاری از دانشگاههای کانادا خودشان بورس های تحصیلی خود را ارائه می دهند ، بنابراین ممکن است شما بتوانید برای دانشگاهی که در آن قصد دارید تحصیل کنید با همکاری تیم کالج ملل بورسیه شوید. در همه موارد ، این مهم است که اقدام به اخذ بورسیه در اسرع وقت اعمال شود چرا که بودجه بورس تحصیلی محدود و بسیار رقابتی است.

مشاغل دانشجویی در کانادا

اگر مایل هستید در هنگام تحصیل در کانادا شغل پاره وقت برای کمک به خود داشته باشید ، می توانید در طول ترم دانشگاه ،به طور تمام وقت در طول استراحت مانند تعطیلات زمستانی یا تابستانی در دانشگاه یا خارج از دانشگاه بدون نیاز به مجوز کار، کار کنید.

برای واجد شرایط به کار بودن باید:

اجازه تحصیل معتبر داشته باشید

یک دانشجوی تمام وقت باشید

در یک مرکز یادگیری تعیین شده ثبت نام کنید.

در یک برنامه آموزشی آکادمیک یا حرفه ای تحصیل کنید که منجر به گرفتن یک مدرک ، دیپلم یا گواهی شود که حداقل شش ماه طول بکشد.

همچنین برای کار در کانادا یا دریافت مزایا و خدمات از برنامه های دولتی ، به یک شماره بیمه اجتماعی از خدمات کانادا نیز نیاز دارید.

 

منبع : بلاگ Top-Universities

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *