مهاجرت به کانادا از طریق برنامه فدرال: یک راهنمای جامع برای مهاجرت

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه فدرال

مهاجرت از یک کشور به منطقه‌ای دیگر موضوع جدیدی نیست. بسیاری از مردم به خصوص قشر جوان، حداقل یک بار به مهاجرت و تلاش برای پیشرفت در جامعه‌ای با معیارهای متفاوت فکر کرده‌اند. امروزه یکی از پرطرفدارترین موقعیت‌ها برای مهاجرت، کشور کانادا است. از دلایل مهاجرت به کانادا، می‌توان به سیستم آموزشی باکیفیت، سرانه درآمد بالا، خدمات بیمه‌ی ارزان، پذیرش نسبتا بالای متقاضیان از سایر کشور‌ها، رفاه عمومی قابل توجه و… اشاره کرد. برای اقدام به مهاجرت و دریافت اقامت کانادا روش‌های متنوعی وجود دارد و اگر هر شخص متناسب با امکانات و استعداد‌های خود اقدام کند، شانس بالایی برای پذیرفته شدن دارد. یکی از این راه‌های پرطرفدار و کارآمد، مهاجرت به کانادا از طریق برنامه فدرال است. برای اطلاعات بیشتر در مورد این روش با ما همراه باشید.

راه‌های اصلی مهاجرت به کانادا از طریق برنامه فدرال (Express Entry)

در سیستم Express Entry، کانادا مهاجران ماهر را برای درخواست (ITA) جهت اقامت دائم بر اساس توانایی‌های آنها در اسکان در کانادا و مشارکت در اقتصاد کشور انتخاب می‌کند. در مهاجرت به کانادا از طریق برنامه فدرال سه راه اصلی پیش روی متقاضیان قرار دارد که شامل موارد زیر است:

راه‌های اصلی مهاجرت به کانادا از طریق برنامه فدرال (Express Entry)

برنامه نیروی متخصص فدرال (Federal Skilled Worker Program)

در این برنامه متقاضیان پس از پذیرفته شدن در مدت زمان ۶ ماه وارد خاک کانادا خواهند شد. توجه داشته باشید که برنامه نیروی متخصص فدرال نسبت به قبل تغییرات اساسی داشته و امکان اقدام مستقیم برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق روش فدرال وجود ندارد. فرد با دارا بودن شرایط زیر می‌تواند شانس خود را برای پذیرش از طریق این روش بالا ببرد:

 • سطح زبان انگلیسی CLB7
 • داشتن حداقل یک دیپلم کانادایی یا مدرک معادل سازی شده در سیستم تحصیلی کانادا
 • نداشتن شرایط خاص و پرهزینه (مانند بیماری‌‌های سخت)
 • داشتن فرم پیشنهاد کار از داخل کانادا یک مزیت فوق‌العاده محسوب می‌شود.
 • توانایی ساپورت مالی خود و خانواده برای مدت معین پس از ورود به کشور.
 • یک سال سابقه کاری پیوسته در طول ده سال گذشته (پاره وقت یا تمام وقت در هر زمینه مربوط به حرفه‌ اصلی متقاضی)

متقاضیانی که قصد ورود به سیستم بهداشت و درمان کانادا (مانند رشته‌های پزشکی، پرستاری و…) را دارند، باید از طریق سازمان نظام پزشکی کانادا برای ارسال درخواست خود اقدام کنند.

برنامه معاملات تخصصی فدرال (Federal  Skilled Trades Program)

این برنامه برای آن دسته از نیرو‌های متخصص است که قصد اقامت دائم را با استفاده از مهارت خود در زمینه معاملات دارند. هر ساله، بیش از نیمی از مهاجران به کانادا را نیروهای متخصصی تشکیل می دهند که از طریق برنامه های اقتصادی، از جمله برنامه معاملات تخصصی فدرال مورد استقبال قرار می گیرند. این برنامه برای بازرگانان واجد شرایط نیز می‌تواند گزینه‌ای سریع برای اخذ اقامت دائم کانادا باشد و به همراه خود حق زندگی (تابعیت) و کار دائمی در کانادا را به همراه می‌آورد. با شرایط زیر می‌توانید شانس خود را برای مهاجرت به کانادا با استفاده از روش معاملات تخصصی افزایش دهید:

 • سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی CLB5 برایlistening ، speaking و سطح CLB4 برای writing و reading
 • دارای تجربه در معاملات تخصصی گروهB
 • دارای حداقل دو سال سابقه‌ی تایید شده‌ی معامله‌گری در حداکثر بازه‌ی ۵ سال (می‌تواند ترکیبی از سابقه‌ی کاری پاره وقت یا تمام وقت باشد)
 • داشتن یک پیشنهاد شغلی رسمی برای بازه‌ی حداقل یک سال، ضروری است.
 • داشتن گواهینامه تایید صلاحیت تجارت که توسط یک مقام استانی یا قضایی یا فدرالی کانادا تایید شده باشد، ضروری است.
 • داشتن تحصیلات عالی برای این برنامه ضروری نمی‌باشد.

تجربه‌ی کانادایی (اقامت کانادا بعد از تحصیل) Canadian Experience Class Program

این شیوه برای آن افرادی است که از قبل به هر نحوی سابقه‌ی کار کردن در کانادا را داشته باشند یا به تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اند و اکنون قصد دارند اقامت دائم دریافت کنند. در این حالت شما به عنوان شهروند رسمی کانادا به تمام خدمات اجتماعی دسترسی خواهید داشت و می‌توانید آزادانه در هر زمینه‌ای کار یا تحصیل کنید. از دیگر مزیت‌های این روش این است که افراد پس از دریافت اقامت دائم می‌توانند برای تابعیت رسمی کانادا اقدام کنند. شرایط این روش از مهاجرت شامل موارد زیر است:

 • سطح زبان انگلیسی یا فرانسویCLB5  و در شرایط خاصیCLB7
 • داشتن حداقل یک سال سابقه‌ی کاری در طول سه سال گذشته در خود کشور کانادا
 • نیازی به تحصیلات عالی یا پیشنهاد کاری ندارد.
 • متقاضی در هنگام اقدام برای مهاجرت به کانادا از طریق تجربه کانادایی می‌تواند در خارج از کشور باشد.
 • سابقه کار شامل کار در زمان کارورزی یا کار‌های خود اشتغالی نمی‌شود.

روش‌های فرعی برای مهاجرت به کانادا

علاوه بر روش‌هایی که در مهاجرت به کانادا از طریق برنامه فدرال گفته شد، راه‌های دیگری نیز برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که نسبتا طرفداران کمتری دارند و تنها برای افراد با شرایط خاص است، مانند:

 • سرمایه‌گذاران و کارآفرینان (Investors and Entrepreneus): طبق این برنامه برای تاجرانی که تمایل به دریافت اقامت کانادا را داشته باشند، شرایطی فراهم می‌شود تا با سرمایه‌گذاری در اقتصاد کانادا یا تاسیس مشاغل شخصی، اقامت خود در کانادا را به دست بیاورند. این برنامه برای جذب تاجران با‌تجربه‌ای طراحی شده که توانایی اداره شرکت‌های کانادایی را نیز داشته باشند.

توجه: این برنامه هم‌اکنون در حال تعلیق بوده و در دست بررسی بیشتر است.

 • برنامه مراقبت و کار (Live-in caregivers): در این طرح افراد باید بدون نیاز به کمک سایرین بتوانند از افراد خاصی مانند معلولین، سالخوردگان و یا کودکان مراقبت کنند. طبیعی است که در این برنامه فرد باید در محل سکونت خود کار کند.

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه فدرال در کنار ما

هرچند که ما سعی می‌کنیم مطالبی آماده کنیم تا بتوانند شرایط حداکثر افراد جامعه را پوشش دهند، اما باز هم شما به مشاور مهاجرت مخصوص به خودتان نیاز دارید تا به صورت شخصی شرایط شما را بررسی کند.

قبل از هر چیزی شما می‌توانید با مراجعه به مجله مهاجرت بریم یوکی مقدار زیادی از اطلاعات مورد نیازتان را جمع‌آوری کنید و سپس برای دریافت مشاوره‌های مختص به خودتان فرم مشاوره ویژه کانادا را تکمیل کنید. مهاجرت به کانادا می‌تواند بسیار آسان‌تر از چیزی که فکرش را می‌کنید، باشد. لطفا تجربیات و نظراتتان را از طریق کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *