مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر: آیا من هم یک اسکیل ورکر هستم؟

مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر: آیا من هم یک اسکیل ورکر هستم؟

با کاهش نرخ باروری و همچنین کاهش جمعیت در کانادا، دولت این کشور اهمیت جذب مهاجر را درک کرده است. به طوری که در حال حاضر حدود ۸ میلیون مهاجر در کشور کانادا زندگی می‌کنند. طبق گزارشی که WES منتشر کرده است، حدود ۸۰ درصد مهاجرانی که جذب کشور کانادا می‌شوند، از شرایط زندگی و شغلی خود راضی بوده و این کشور را مکانی مناسب برای زندگی می‌دانند. مهاجرت به کانادا یکی از محبوب‌ترین مقاصد ایرانیان بوده و تعداد زیادی از هم‌وطنانمان مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر را برای اقامت انتخاب کرده‌اند.

مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر: آیا من هم یک اسکیل ورکر هستم؟

تعداد افراد مهاجر به کانادا هر ساله در حال افزایش است، به طوری که در سال ۲۰۲۰، ۳۴۱ هزار مهاجر وارد خاک کانادا شد و قرار است این تعداد برای سال ۲۰۲۱، ۴۰۰ هزار نفر باشد. برنامه‌ی اکسپرس اینتری کانادا دارای ۳ بخش اصلی است که اسکیل ورکر (FSWP)، اسکیل ترید (FSTP) و اکسپرینس کلاس (CEC) را شامل می‌شود. در این متن قصد داریم مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر را بررسی کنیم.

تعریف کلی اسکیل ورکر:

اسکیل ورکرها کسانی هستند که دارای تحصیلات، سابقه‌ی کار و سن مناسب هستند و توسط دولت فدرال کانادا برای کار در این کشور برگزیده می­شوند. همچنین توانایی صحبت کردن به یکی از زبان‌های رسمی کشور کانادا (انگلیسی یا فرانسوی) از موارد مهم برای مهاجرت به این کشور است.

 برخی از حرفه‌های واجد شرایط برای مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر

 • مدیران ساخت‌وساز
 • حسابدار و دفتردار
 • کارشناسان بیمه
 • فیزیک‎دان و ستاره شناسان
 • شیمی­دان‌ها
 • زیست‌شناسان
 • کارشناسان هواشناسی
 • برنامه‌نویسان و طراحان و توسعه‌دهندگان وب‌سایت
 • پزشکان عمومی و متخصص
 • پرستاران
 • دندان‌پزشکان
 • بینایی‌سنج
 • شنوایی‌شناس
 • کاردرمانگر
 • فیریوتراپیست
 • و…

سیستم امتیازدهی برای مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر

برای تایید صلاحیت و انتخاب به عنوان نیروی کار ماهر در کانادا باید حداقل شرایط لازم در زمینه‌ی سابقه‌ی کار، تحصیلات، سن و مدرک زبان را داشته باشید. طبق سیستم امتیاز­دهی دولت فدرال کانادا، حداقل ۶۷ امتیاز برای مهاجرت به این کشور از طریق اسکیل ورکر نیاز است. این سیستم امتیازدهی شامل ۶ حوزه‌ی اصلی است که این بخش‌ها عبارت هستند از:

 • مهارت زبان
 • تحصیلات
 • سابقه‌ی کار
 • سن
 • داشتن پیشنهاد کار در کانادا
 • سازگاری و وفق‌پذیری

مهارت زبان (حداکثر ۲۸ امتیاز)

توانایی برقراری ارتباط به حداقل یکی از دو زبان رسمی کشور کانادا، یعنی انگلیسی یا فرانسوی یکی از مهم‌ترین شرایط برای مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر است. برای مهارت‌های زبان انگلیسی و فرانسوی می‌توانید حداکثر ۲۸ امتیاز کسب کنید که این امتیازها بین چهار مهارت اصلی زبان یعنی نوشتن، خواندن، گوش دادن و صحبت کردن تقسیم می‌شود.

برای اثبات مهارت در زبان انگلیسی، شما باید در یک سیستم امتیازدهی تحت عنوان CLB شرکت کنید. CLB یک نوع سیستم امتیاز دهی است که توسط دولت کانادا برای مهاجرین بزرگسال طراحی شده است و می تواند تمامی آزمون‌های استاندارد (مانند آیلتس) باشد که قابلیت تبدیل به نمره هایCLB  را دارند. همچنین برای اثبات مهارت در زبان فرانسوی باید در آزمون NCLC شرکت کنید.

تحصیلات (حداکثر ۲۵ امتیاز)

اگر شما دارای تحصیلات در کشوری غیر از کانادا هستید، باید مدارک خود را برای دولت کانادا بفرستید و پس از ارزیابی و اعتبارسنجی، مدرک شما حداقل معادل دیپلم کانادایی باشد.

سابقه‌ی کار (حداکثر ۱۵ امتیاز)

داشتن سابقه‌ی کار یکی از مهم‌ترین عوامل در برگزیده شدن شما برای مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر است. مطابق جدول زیر، هر چه سابقه‌ی کار بیشتری داشته باشید، امتیاز بیشتری کسب خواهید کرد و در نتیجه شانس بیشتری برای مهاجرت دارید. البته منظور از سال در اینجا، تعداد سال‌هایی است که در آنها حداقل ۳۰ ساعت در هر هفته (یا ۱۵ ساعت در هفته به مدت دو سال) کار کرده‌اید.

سابقه کار 
1 سال۹ امتیاز
۲ تا ۳ سال۱۱ امتیاز
۴ تا ۵ سال۱۳ امتیاز
۶ سال یا بالاتر۱۵ امتیاز
مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر: آیا من هم یک اسکیل ورکر هستم؟

سن (حداکثر ۱۲ امتیاز)

همانطور که در جدول زیر می‌بینید، به افراد متقاضی مهاجرت به کانادا، بر اساس سن آنها امتیاز داده می‌شود. واضح است که هر چه سن شما بالاتر باشد، امتیاز کمتری برای مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر کسب خواهید کرد.

سن 
زیر ۱۸ سال۰ امتیاز
۱۸ تا ۳۵ سال۱۲ امتیاز
۳۶ سال۱۱ امتیاز
۳۷ سال۱۰ امتیاز
۳۸ سال۹ امتیاز
۳۹ سال۸ امتیاز
۴۰ سال۷ امتیاز
۴۱ سال۶ امتیاز
۴۲ سال۵ امتیاز
۴۳ سال۴ امتیاز
۴۴ سال۳ امتیاز
۴۵ سال۲ امتیاز
۴۶ سال۱ امتیاز
۴۷ سال یا بالاتر۰ امتیاز

داشتن پیشنهاد کار در کانادا (حداکثر ۱۰ امتیاز)

اگر از سمت کارفرمایی در کانادا پیشنهاد کار تمام وقت (حداقل ۳۰ ساعت در هفته) برای حداقل یک سال داشته باشید، می­توانید امتیاز این بخش را کسب کنید. البته به این نکته توجه کنید که این پیشنهاد کار را باید قبل از مهاجرت دریافت کرده باشید. پس از ارائه‌ی این پیشنهاد شغلی به دولت کانادا، باید به آنها ثابت کنید که واقعا در آن حوزه مهارت دارید و می‌توانید پس از حضور در این کشور مجوزهای لازم برای انجام کار مورد نظر را کسب کنید.

سازگاری (حداکثر ۱۰ امتیاز)

اگر بخواهید به همراه همسرتان به کشور کانادا مهاجرت کنید، می‌توانید تحت شرایط خاصی، امتیازات مربوط به این بخش را کسب کنید. با ترکیب کردن امتیازات جدول زیر، شما و همسرتان می­توانید حداکثر ۱۰ امتیاز از این بخش کسب کنید که کمک بزرگی در راه مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر خواهد بود.

سطح زبان همسرتانحداکثر ۵ امتیاز
تحصیلات گذشته‌ی شما در کشور کاناداحداکثر ۵ امتیاز
تحصیلات گذشته‌ی همسر شما در کشور کاناداحداکثر ۵ امتیاز
شغل گذشته‌ی شما در کشور کاناداحداکثر ۱۰ امتیاز
شغل گذشته‌ی همسر شما در کشور کاناداحداکثر ۵ امتیاز
داشتن دعو‌ت‌نامه‌ی شغلیحداکثر ۵ امتیاز
حضور یکی از بستگان نزدیک در کشور کاناداحداکثر ۵ امتیاز

آیا مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر گزینه خوبی است؟

ذکر دوباره­ این نکته حائز اهمیت است که کانادا یکی از بهترین مقاصد برای مهاجرت است. با وجود این­که سعی شد تمام موارد مورد نیاز درباره­ مهاجرت به کانادا از طریق اسکیل ورکر گفته شود، اما باز هم حضور یک کارشناس و مشاور در حوزه‌ی مهاجرت می‌تواند بسیار برای شما کمک کننده و کارساز باشد. از این رو می‌­توانید با مراجعه به وب سایت بریم یوکی و مطالعه مطالب موجود در وب‌سایت، اطلاعات ارزنده‌ای کسب کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره در خصوص مهاجرت به کانادا فرم مشاوره ویژه کانادا را تکمیل کنید. تجربیات خود از مهاجرت و همینطور نظرات و پیشنهادات خود را می‌توانید از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *