سیستم آموزشی کانادا و بررسی مقاطع مختلف، دروس و هزینه ها

سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی کانادا اهمیت زیادی برای دولت آن دارد. در مناطق و استان های مختلف کانادا تفاوت هایی از نظر قوانین آموزشی وجود دارد. با این وجود، اساس آموزشی این کشور تابع یکپارچگی بسیار بالایی است.

بررسی کلی سیستم آموزشی کانادا

به طور کلی، سیستم کانادا شامل دو بخش خصوصی و دولتی و سه مقطع ابتدایی، دبیرستان و کالج و دانشگاه  می شود.

معمولا کودکان از سن ۴ و ۵ سالگی وارد دوره پیش دبستانی می شوند و پس از آن از شش سالگی تحصیل در مقطع دبستان را شروع می کنند.

مقاطع مختلف تحصیل در کانادا

دبستان

دوره دبستان از شش سالگی آغاز می شود و تا مقطع هفتم ادامه می یابد. مدارس مختلط هستند و برنامه درسی ممکن است در هر ایالت تا حدی متفاوت باشد، اما از یک سیستم جامع تبعیت می کنند و مبانی اصلی آموزش داده می شوند. برای رفتن به پایه بعد از دانش آموزان آموزش گرفته می شود و دانش آموز ضعیف باید پایه را تکرار کند. دروس پایه خواندن، نوشتن و ریاضیات و همچنین تاریخ، جغرافیا، صنایع، موسیقی، علوم، هنر و ورزش تدریس می شوند.

در برخی مدارس امکان یادگیری زبان های خارجی نیز برای کودک فراهم است.

سیستم آموزشی کانادا

تحصیل در دبیرستان های کانادایی

سیستم آموزشی کانادا در مقطع دبیرستان از پایه هفتم تا دوازدهم را تشکیل می دهد که ممکن است به دو بخش جونیور (۱۲ تا ۱۴ سال) و سنیور (۱۵ تا ۱۷ سال) تقسیم شود.دبیرستان های کانادا دانش آموزان را برای کالج یا دانشگاه آماده می کنند. دروس اجباری معمولا شامل انگلیسی (فرانسه)، ریاضیات، علوم عمومی، بهداشت، ورزش و علوم اجتماعی، تاریخ کانادا، جغرافیا، تاریخ جهان و مسائل اجتماعی می شود.

در طول تحصیل دانش آموزان می توانند برخی از دروس اختیاری را نیز انتخاب کنند که در قبولی آنها در کالج یا دانشگاه موثر هستند. از پایه نهم، دانش آموزان برنامه ریزی شغلی را شروع می کنند و زیر نظر مشاور دروسی را انتخاب می کنند که برای آینده آنان بهتر است.

دانش آموزانی که قصد رفتن به کالج یا دانشگاه را دارند دروسی را از بین زیست، شیمی، فیزیک، جبر، هندسه، مثلثات و حسابان، ادبیات انگلیسی یا فرانسه پیشرفته، انشا، علوم اجتماعی یا زبان های خارجی انتخاب می کنند.

دبیرستان بادول یکی از گزینه های تحصیل در کانادا است که بریم یوکی دارای نمایندگی اخذ پذیرش آن است.  برای اخذ پذیرش دبیرستان بادول باید فرم های درخواست را به موسسه ارسال کنید. ترم های تحصیلی در ماه های سپتامبر، ژانویه و آپریل شروع می شوند. از این رو باید حداقل ۵ ماه قبل درخواست خود را ارسال کنید تا مورد بررسی قرار گیرد.

ثبت نام در این مدرسه نیازمند دارا بودن نمره آیلتس و تافل نیست. با این حال، دانش آموز باید در آزمون داخلی دبیرستان شرکت کرده و توانایی خود را در زبان انگلیسی به اثبات برساند.

دبیرستان بادول به عنوان یک رهبر در بین مدارس شبانه روزی کانادا شناخته شده و جمعیت متنوع دانش آموزان که از دانش آموزان بومی و بین المللی تشکیل می شود، آن را به یک مکان هیجان انگیز برای یادگیری، مطالعه، بازی و ایجاد خاطرات تبدیل کرده است.

دانشگاه

در رتبه بندی جهانی، دانشگاه های کانادا از جایگاه و شهرت خوبی برخوردار هستند. شهریه دانشگاه به رشته تحصیلی، بورسیه و مقطع تحصیل متفاوت است. برخی از دانشگاه ها یک زبانه و برخی دیگر دوزبانه هستند و این دانشجوست که می تواند زبان تحصیل خود را انتخاب کند. دانش آموزان بین المللی به نمره آیلتس برای ورود به دانشگاه نیاز دارند.

کالج

تحصیل در کالج ها با مزیت جذب سریع در بازار کار همراه است. این موسسات در دوره هایی یک تا سه ساله حرفه های خاصی را آموزش می دهند و دوره های آموزشی معمولا شامل کار عملی است.

انواع مدارس در کانادا

مدارس دولتی زیر نظر سیستم آموزشی کل کانادا هستند و برای شهروندان کانادا رایگان است. با این حال، امکان تحصیل در آن برای دانش آموزان بین المللی نیز وجود دارد. شهریه این مدارس کانادا حدود ۱۰ تا ۱۴هزار دلار، در مدارس ابتدایی کمتر و در دبیرستان ها بیشتر، است.

مدارس خصوصی، مدارس بین المللی و مدارس شبانه روزی از دیگر انواع مدارس در سیستم آموزشی کانادا هستند که از کیفیت بالایی برخوردار هستند. شهریه آنها چیزی در حدود ۳۰ تا ۶۰ هزار دلار در سال است. مدارس شبانه روزی گزینه ایده آلی برای دانش آموزان بین المللی هستند.

زبان تحصیل در کانادا

اینکه فرزندتان در مدرسه به چه زبانی تحصیل کند به استان محل سکونت شما بستگی دارد. زبان رایج فرانسه و انگلیسی است. در ونکوور زبان فرانسه رایج تر است. اما اگر مایل باشید فرزندتان به زبانی غیر از زبان تدریس شده در محل زندگیتان آموزش ببیند، می توانید از سیستم مدارس خصوصی استفاده کنید. این مدارس تابع سیستم آموزشی کانادا هستند، اما در مواردی کاملا مستقل عمل می کنند.

شروع و پایان سال تحصیلی

ترم تحصیلی به دو ترم تقسیم می شود. اما ممکن است برخی از ایالت ها دوره سه ترمی داشته باشند. شروع سال تحصیلی نیز در تمام ایالت ها یکسان نیست. در بیشتر ایالت ها سال تحصیلی از شهریور (سپتامبر) شروع می شود و تا خرداد (جون) ادامه پیدا می کند. اما سال تحصیلی برخی از آنها از اواسط ماه آگوست (مرداد) شروع شده و تا پایان ماه می (اردیبهشت) ادامه دارد.

کلاس های درسی در اکثر مدارس، از دوشنبه تا جمعه برقرار هستند و ساعت شروع کلاس ها از ۸:۳۰/۹:۰۰ تا ۳:۳۰/۴:۰۰ است. در این مدت دانش آموزان یک ساعت زمان ناهار و دو زنگ استراحت ۱۰ دقیقه ای دارند.

مدارس در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل هستند.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

برای تحصیل در سیستم آموزشی کانادا باید چیزی در حدود ۱۲ تا ۱۵ هزار دلار سالانه پرداخت کنید. این مبلغ برای مدارس خصوصی بیشتر است. هزینه تحصیل در مدارس بین المللی نیز تقریبا مشابه یا کمی بیشتر از مدارس خصوصی است.

به طور خلاصه مقاطع تحصیلی کانادا عبارتند از:

  • ۳ تا ۵ سالگی تحصیل در مهدکودک
  • از سن ۵ تا ۶ سالگی تحصیل در مقطع پیش دبستانی
  • تحصیل در دبیرستان از مقطع هشتم

تحصیل در سیستم آموزشی کانادا این فرصت را به شما می دهد که با اطمینان بیشتری نسبت به آینده شغلی و دریافت اقامت کانادا اقدام کنید. ما در زمینه اخذ پذیرش از مدارس و کالج های کانادا تخصص داریم. در صورتی که هر گونه سوال یا ابهامی در این زمینه برای شما باقی مانده است، با ما تماس بگیرید.

منبع:

https://www.studycountry.com/guide/CA-education.htm

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *