خوابگاه دانشجویی در کانادا یا اجاره خانه های شخصی؟

خوابگاه دانشجویی در کانادا

تحصیل در کانادا گزینه محبوبی برای مهاجران ایران است. در پروسه تلاش برای اخذ ویزای تحصیلی، باید به فکر خوابگاه دانشجویی در کانادا یا دیگر گزینه های اقامت نیز باشید و اطلاعات لازم در مورد آن را کسب کنید.

اقامتگاه دانشجویی در کانادا

برای دانشجویان در کانادا انواع اقامتگاه وجود دارد که شامل خوابگاه های داخل پردیس دانشگاه، آپارتمان های وابسته به دانشگاه و اجاره خانه های مستقل می شود. برای انتخاب هر یک از این گزینه ها باید بودجه، انتظارات و مدت زمان اقامت در کانادا را در نظر بگیرید.

خوابگاه دانشجویی در کانادا

اگر به اقامت در خوابگاه علاقه دارید، به دفتر دانشجویی بین المللی یا وب سایت دانشگاه محل تحصیل خود رجوع کنید. اطلاعات مندرج در وبسایت در این مورد بسیار به شما کمک می کند.

بسیاری از دانشگاه ها دارای خوابگاه دانشجویی در محوطه دانشگاه و یا در نزدیکی آن هستند. اگر می خواهید در خوابگاه اقامت کنید، بهتر است تصاویر آن را در وبسایت بررسی کنید، چراکه از نظر اندازه و کیفیت خدمات و امکانات متفاوت هستند. اتاق ها معمولا دو نفره هستند، اما آشپزخانه، سرویس و لباسشویی برای همه دانشجویان مشترک هستند. اتاق ها تفکیک جنسیتی هستند. همچنین، اکثر خوابگاه ها دارای سالن ناهارخوری مشترک هستند.

زندگی در خوابگاه برای مهاجران گزینه خوبی است، چرا که ضمن کاهش هزینه ها روند ادغام در جامعه و دوست یابی را برای آنان تسهیل می کند.

خوابگاه دانشجویی در کانادا

آپارتمان های دانشجویی

علاوه بر خوابگاه می توانید از گزینه آپارتمان های دانشگاهی نیز استفاده کنید. این آپارتمان ها معمولا در قالب شهرک هایی در نزدیکی دانشگاه ساخته شده اند. هر خانه برای تقریبا ۳-۶ دانشجو ساخته شده است. مزیت آن نسبت به خوابگاه دانشجویی در کانادا این است که اتاق ها تک نفره هستند و فقط هال و بقیه فضاهای خانه مشترک هستند. در نظر داشته باشید که از این گزینه برای سال اول و دوم تحصیل خود نمی توانید استفاده کنید و فقط برای دانشجویان سال سوم و چهارم است.

اشتراکات خوابگاه و آپارتمان دانشجویی

هر دوی آنها در نزدیکی دانشگاه و دیگر مکان های خدماتی مانند کافه، رستوران یا سالن غذاخوری دانشگاه واقع شده اند تا دانشجویان مشکل رفت و آمد نداشته باشند. امکانات هر دو شامل سیستم گرمایشی و سرمایشی، حمام و اینترنت می شود. اگر این امکانات همراه با هزینه باشد، با مبلغ کمی به دانشجویان ارائه می شود.

هزینه خوابگاه دانشجویی در کانادا

همانطور که گفتیم زندگی در خوابگاه هزینه های شما را تا حد زیادی کاهش می دهد. از این رو، این گزینه برای سال های اول و دوم اقامت شما در کانادا بسیار مقرون به صرفه است. این هزینه چیزی در حدود ۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار در سال است.

اجاره خانه در کانادا

اگر نمی توانید در خوابگاه دانشجویی در کانادا اقامت کنید، می توانید به دنبال مسکن خصوصی باشد. دفتر مسکن دانشگاه یا دفتر اتحادیه دانشجویی در محوطه دانشگاه خود همیشه لیستی از واحد های اجاره ای در نزدیک دانشگاه را ر اختیار دارد. با این حال، این خانه ها مستقل اداره می شوند و ارتباطی با دانشگاه ندارند. پس این شما هستید که باید خانه را از نظر هزینه، وضعیت سازه و گزینه های رفاهی بررسی کنید.

معمولا اجاره خانه در کانادا، بسته به شهرهای مختلف، کمی گران است. اما می توانید به صورت اشتراکی با چند دانشجو یک خانه را اجاره کنید تا در هزینه های خود صرفه جویی کنید. همچنین، برخی از خانوادها تنها بخشی از خانه یا یکی از اتاق های خود را اجاره می دهند، که از این نظر نیز مقرون به صرفه تر تمام می شود.

یافتن خانه در کانادا

اجاره کردن خانه های خصوصی مستلزم امضا کردن اجاره نامه است. از آنجا که شما با شرایط و قوانین این کشور هنوز آشنایی کامل ندارید، به دقت اجاره نامه را بخوانید. در اجاره نامه مسئولیت های صاحب خانه و شما ذکر می شود. برای مثال، مسئولیت هزینه های تعمیرات، شرایط پرداخت خسارت، زمان تخلیه خانه، ورود اضطراری به خانه و غیره بسیار مهم هستند.

عدم مطالعه دقیق اجاره نامه می تواند باعث وارد شدن خسارت سنگین به شما شود. برای مثال، ممکن است در اجاره نامه ذکر شده باشد که هزینه اینترنت با شماست. عدم اطلاع شما از این گزینه و استفاده از اینترنت می تواند هزینه زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

به طور میانگین هزینه های اجاره یک اتاق در کانادا بین ۲۵۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه است.

وبسایت های اجاره خانه در کانادا

همانطور که گفتیم برای اجاره خوابگاه دانشجویی در کانادا باید به وبسایت دانشگاه خود مراجعه کنید. اما برای اجاره خانه، علاوه بر دفتر مسکن دانشگاه می توانید از وب سایت هایی مانند Airbnb، Craigslist، HouseTrip یا Wimdu نیز استفاده کنید.

از مزایای این وب سایت ها می توان به امکان بررسی نظرات مستاجران قبلی اشاره کرد. بررسی این نظرات به اجاره آپارتمان مناسب کمک می کند.

زندگی با خانواده های کانادایی

به غیر از خوابگاه دانشجویی در کانادا و اجاره خانه می توانید روی گزینه اقامت در خانه کانادایی های مفیم نیز فکر کنید. برخی از خانواده های کانادا به مدارس یا دانشگاه ها اعلام آمادگی می کنند تا میزبان دانشجویان باشند. این خانواده ها بخشی از خانه خود را اجاره می دهند.

معمولا، دانشگاه علایق و اولویت های امکانات مد نظر شما را با شرایط خانواده می سنجد و شما را با این خانواده آشنا می کند.

قیمت ها بر اساس محل خانه مد نظر متفاوت اند اما به طور میانگین هزینه های این دسته از خوابگاه ها بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه است.

امکانات اقامت در این خانه ها عبارتند از:

  • یک اتاق شخصی
  • سه وعده غذایی
  • اینترنت

حمام، آشپزخانه و رختشوی خانه مشترک (در این مورد باید با خانواده مورد نظر توافق کنید چراکه ممکن است خانه بدون وعده غذایی اجاره داده شود) 

زندگی با یک خانواده کانادایی با مزیت آشنایی سریع تر با زبان، قوانین، مکان ها، فرهنگ و آداب و رسوم و دیگر سوالات مهم برای دانشجو همراه است.

همانطور که در این مطلب شاهد بودید اقامت در خوابگاه دانشجویی در کانادا یا دیگر گزینه های موجود با مزایا و معایبی همراه است و هر یک شرایط و هزینه های مخصوص به خود را دارد. قبل از آنکه هزینه ای پرداخت کنید یا توافق نامه ای را امضا کنید، حتما شرایط و امکانات را به خوبی مطالعه کنید و در این مورد با چند نفر مشورت کنید.

منبع:

https://www.educanada.ca/study-plan-etudes/before-avant/housing-logement.aspx?lang=eng

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *