تفاوت کالج و دانشگاه در چیست و در کدام یک ثبت نام کنم؟

تفاوت کالج و دانشگاه

اگر قصد مهاجرت تحصیلی داشته باشید، احتمالا پس از انتخاب کشور مقصد، یکی از بزرگترین سوالات شما انتخاب بین کالج یا دانشگاه است. کدامیک برای آینده شما بهتر است؟ کدامیک بهتر به شما پذیرش می دهد؟ تفاوت کالج و دانشگاه در چیست؟ در ادامه تلاش می کنیم به این سوالات پاسخ دهیم.

تفاوت کالج و دانشگاه در چیست؟

به طور کلی، تعریف و تفاوت بین این دو در هر کشوری متفاوت است. در آمریکا این دو تقریبا معادل یکدیگر به شمار می روند و تفاوت بزرگی بین آنها وجود ندارد. اما این مسئله در انگلستان و کانادا کمی متفاوت است و شاید حتی گاهی گیج کننده باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

کالج چیست؟

کالج ها موسسات آموزشی کوچکی هستند که دارای دو ویژگی مهم هستند:

 • به طور معمول فقط سطوح و مدارک کاردانی و کارشناسی ارائه می دهند
 • برخی از آنها دوره های آموزشی کوتاه مدت تر مخصوص مهارت های شغلی ارائه می دهند
 • دارای تنوع رشته های آموزشی کمتری به نسبت دانشگاه هستند

کالج ها به دسته های مختلف تقسیم می شوند که از معیارهای تفاوت کالج و دانشگاه به شمار می رود. انواع کالج عبارتند از:

کالج های حرفه و کسب و کار

در کنار عنوان career college، از آنها به technical schools، trade schools وvocational schools نیز یاد می شود. این کالج ها به طور عمده آموزش های مرتبط با مشاغل مختلف را ارائه می دهند. پس از آموزش داوطلبان آماده ورود مستقیم به بازار کار هستند.

معمولا طول دوره آموزش در این کالج ها تنها دو سال است که معادل مدرک کاردانی به حساب می آید. اما ممکن است بسته به عنوان شغلی به دوره ۴ ساله لیسانس نیز نیاز باشد.

رشته های ارائه شده در این کالج ها طیف وسیعی از مشاغل مختلف را پوشش می دهد، از جمله،

 • تجارت
 • مراقبت های بهداشتی
 • طراحی
 • فناوری اطلاعات
 • هنرهای آشپزی
 • بهداشت دندان
 • تعمیر وسایل تهویه
 • نگهداری هواپیما
 • زیبایی شناسی

کالج های دولتی یا کالج community

این کالج ها یکی از دیگر جنبه های تفاوت کالج و دانشگاه هستند. آنها به طور معمول مدارک کاردانی در یک دوره ۲ ساله ارائه می دهند. این کالج ها از دانشگاه  ها کوچک تر هستند و هرکسی با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و یا گواهی GED می تواند در این گونه مراکز آموزشی ثبت نام کند. با ثبت نام در این دوره های دو ساله می توانید بخش زیادی از هزینه های تحصیلی خود را کاهش دهید. اما در عین حال، در صورت تمایل پس از اتمام دوره می توانید به یک دانشگاه انتقال پیدا کنید.

دانشگاه چیست؟

دانشگاه تمامی مقاطع از کارشناسی، ارشد تا دکتری را پوشش می دهد. معمولا، هر دانشگاه دارای دانشکده های مختلف برای گرایش ها و رشته های تحصیلی متفاوت هستند.

تعداد دانشجویان در دانشگاه بیشتر از کالج است، تنوع کلاس ها و دوره های آموزشی بیشتر است و امکانات بیشتر است.

آنچه گاهی تفاوت کالج و دانشگاه را دشوار می کند، این است که یک دانشگاه می تواند دارای چند کالج باشد. بنابراین گاهی ثبت نام در یک کالج به معنی تحصیل در دانشگاه است.

برای مثال، دانشگاه آکسفورد دارای ۴۴ کالج است.

انواع دانشگاه

دانشگاه دولتی

بخشی از بودجه دانشگاه های دولتی توسط استان، ایالت و یا دولت تامین می شود. این نوع دانشگاه ها با شهریه کمتری برای شهروندان همراه هستند، اما دانشجویان بومی باید هزینه بیشتری پرداخت کنند.

دانشگاه خصوصی

آنها از دولت بودجه ای نمی گیرند، بنابراین هزینه تحصیل در آنان بیشتر از دانشگاه های دولتی است. اما می توانید بخشی از هزینه های خود را با بورس تحصیلی و کمک های دانشگاه پوشش دهید.

تفاوت کالج و دانشگاه

تفاوت کالج و دانشگاه در کشورهای مختلف

انگلستان

گاهی ملاک های متنوعی برای تفاوت کالج و دانشگاه در کشورهای متفاوت ذکر می شوند. برای مثال، در انگلستان، کالج ها ممکن است زیر مجموعه یک دانشگاه باشند. در مواردی، یک کالج تنها عنوان کالج را یدک می کشد و این عنوان به دلیل قدمت آن سنتی است. این در حالی است که در واقع، دانشگاه به شمار می رود.

کالج ها به یک دانشگاه کاملا توسعه یافته برای تایید مدرک ارائه شده از طرف خود لازم دارند. گاهی اوقات یک کالج اصلا آموزشی در سطح مدارک دانشگاهی ارائه نمی دهد.

به طور کلی، در انگلستان کالج ها به دانشجویان گواهینامه علمی با ارزش کمتر از دانشگاه اعطا می کنند و معمولا آموزش در آن معطوف به مهارت خاصی است که افراد در زمینه شغلی به آن نیاز دارند. کالج می تواند یک موسسه تحصیلی اعطا کننده مدرک درجه سه، یک موسسه در یک دانشگاه، یک نهاد آموزش مهارت های شغلی یا یک مدرسه در مقطع متوسطه برای ورود به دانشگاه باشد.

کانادا

دانشگاه های کانادا رنکینگ و اعتبار بالاتری دارند. هزینه تحصیل در آنها بیشتر است. تمام قاطع تحصیلی را تا پست دکتری ارائه می دهند.

کالج ها کوچک تر هستند. هزینه کمتری دارند و بیشتر دوره های شغلی و کوتاه مدت ارائه می کنند. استادها در دانشگاه ها برای دانشجویان بیشتری تدریس می کنند و وقت کافی برای تک تک دانشجویان ندارند.

تحصیل در کالج بهتر است یا دانشگاه؟

یکی از مهمترین سوالات دانشجویان مهاجر انتخاب تحصیل در کالج یا دانشگاه است. عدم اطلاع از تفاوت کالج و دانشگاه می تواند در آن موثر باشد.

از لحاظ آموزشی، تحصیلی و آینده کاری بین آنها تفاوت چندانی وجود ندارد. پس برای انتخاب بین آنها باید فاکتورهای دیگری را در نظر بگیرید. شرایط شما، رشته انتخابی و درخواست نیروی کار در کشور مدنظر می تواند در انتخاب بین کالج و دانشگاه موثر باشد.

به طور کلی، عوامل زیر انتخاب کالج را برای برخی از مهاجران ارجح تر می سازد:

 • سن بالاتر از میانگین مد نظر دانشگاه ها
 • داشتن گپ تحصیلی
 • داشتن بودجه محدودتر برای پرداخت هزینه های تحصیل در خارج از کشور
 • ترجیح دادن فضای تحصیلی کوچک تر و صمیمی تر
 • نیاز به یادگیری مهارت های علمی به جای علمی و پژوهشی

فاکتورهای زیر تحصیل در دانشگاه را ارجح می سازند:

 • تنوع بالای رشته ها
 • تجهیزات فوق العاده آزمایشگاهی و تحصیلی
 • اساتید برجسته
 • رنکینگ بالای یک دانشگاه

به طور کلی برای طی کردن مراحل انتخاب مقصد تحصیلی، انتخاب کالج یا دانشگاه، آماده سازی مدارک تحصیلی، دریافت پذیرش و هماهنگی با سیستم آموزشی کشورهای خارجی نیازمند داشتن اطلاعات بالا و صبوری است. تیم کارشناسان berimuk می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

به صورت اجمالی:

اگر به دنبال تحصیل ارزان تر، سریع تر و متناسب تر با نیازهای بازار کار هستید، کالج گزینه بهتری است. محصلان کالج معمولا نظر کارفرمایان را بیشتر جلب می کنند.

تحصیل در دانشگاه با هزینه و طول مدت بیشتری همراه است. تحصیل بیشتر بر مبنای پژوهش است و جنبه های عملی آن کمتر است. هر چند تحصیل در کالج معمولا زودتر به یافتن شغل می انجامد، اما تحصیل در دانشگاه می تواند با شغلی پردرآمدتر همراه است. با این حال، معمولا دریافت پذیرش از دانشگاه سخت تر از کالج است.

اگر برای پذیرش در دانشگاه سن شما بالاست یا گپ تحصیلی دارید، بهترین استراتژی این است که با تحصیل در کالج شروع کنید. برای برخی از دانشجویان ترکیبی از این دو به صورت برنامه میان مدت و بلندمدت بهتر است. اینکه اول به دانشگاه بروید و پس از آن برای کسب تجربه عملی به کالج بروید، یا برعکس، به رشته تحصیلی، شرایط بازار کار، میزان آمادگی های فرد، شرایط سنی و خانوادگی و برنامه های درازمدت شما بستگی دارد. در این مورد با کارشناسان ما تماس بگیرید.

منبع:

https://www.bestvalueschools.com/faq/what-is-the-difference-between-a-college-and-a-university/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *