ترس از مهاجرت؛ چرا نگرانیم و راهکارهای غلبه بر مشکلات مهاجرت چیست؟

ترس از مهاجرت مشکلات مهاجرت

نگرانی های زیادی مانع از اقدام افراد برای شروع روند مهاجرت و پروسه اخذ ویزا می شود. دلایل ترس از مهاجرت بین مهاجران تقریبا یکسان است و اکثر آنان در صحبت از مشکلات مهاجرت به چند نکته اشاره می کنند. امروز سعی می کنیم این نگرانی ها را بررسی کنیم و به شما آرامش خاطر بیشتری دهیم.

چرا از مهاجرت می ترسیم؟

بشر پایبند عادت های خود است. جدا شدن از محیط آشنا، حمایت فامیل و دوستان و ترک کردن روال عادی زندگی و زدن به دل ناشناخته‌ها برای بسیاری از افراد ساده نیست. این ترس و نگرانی به حدی است که مانع از اقدام برای تغییر شرایط حتی در افرادی می شود که شرایط خوبی در زندگی فعلی خود ندارند و شاید به راحتی امکان مهاجرت را نیز دارند.

نگرانی ها و مشکلات مهاجرت

پول

همه ما در بیشتر موارد نگران پول هستیم. داشتن یک شغل پایدار و منبع درآمد مناسب چیزی است که مهاجرت به خارج از کشور را برای بسیاری از افراد ترسناک می کند. به هر روی، بی پول شدن در یک کشور غریب اصلا مسئله ساده ای نیست.

راهکار

مشاوران مهاجرت همیشه به این مسئله دقت می کنند و شرایط کاری را در صورت مهاجرت برای شما مشخص می کنند. هر چند قوانین در کشورهای مختلف متفاوت هستند، اما در اغلب موارد در صورت مهاجرت تحصیلی می توانید به صورت پاره وقت کار کنید و بخشی از هزینه های خود را که اغلب شاید کافی نیز باشد پوشش دهید.

به علاوه، همیشه مقدار پولی که در فرودگاه مجاز است، با خود به همراه داشته باشید. هزینه های زندگی بدون شغل را حداقل برای سه ماه محاسبه کنید و به این مبلغ ۲۰ درصد اضافه کنید. آن را به صورت پس انداز داشته باشید و هرگز به جز در شرایط بیکار شدن به آن دست نزنید. به جز این مبلغ، همیشه هزینه بلیط بازگشت را در شرایط سخت در جایی حفظ کنید.

سطح بهداشت و بیمه خدمات درمانی

نگرانی در ارتباط با خدمات بهداشتی و درمانی از دیگر دلایل ترس از مهاجرت است. معمولا مهاجران از بیمه خدمات درمانی با سطح پوشش معینی استفاده می کنند. بسته به نوع مهاجرت، می توانید خدمات درمانی بهتری نیز دریافت کنید.

راهکار

با این حال، توصیه می کنیم قبل از مهاجرت، یک چک آپ کامل شامل دندانپزشکی و آزمایشات پزشکی بدهید. تمام مشکلات دهان و دندان و بدن خود را رفع کنید یا برای آنها تجویز بلند مدت دریافت کنید. داروها و مکمل های مورد نیازتان را به همراه داشته باشید. پس از مهاجرت نیز با بالاترین استاندارد مراقب سلامت دندان ها و بدن خود باشید تا کمترین نیاز را به پزشک و خدمات درمانی پیدا کنید.

زبان

زندگی در کشوری که به زبان شما صحبت نمی کنند، ساده نیست. حتی زبانی بین المللی مانند انگلیسی نیز در همه جا صحبت نمی شود و لهجه های مختلفی دارد که کار را سخت می کند. اما یادگیری یک زبان دیگر، چشم شما را به فرهنگ های متفاوت باز می کند و دید بهتری از جهان به شما می دهد.

راهکار

عبارت های مهم در کشور جدید را بشناسید. اموری مانند خرید، بانک رفتن، آدرس گرفتن، و مسائل مهم را با خود تمرین کنید. از نرم افزارهای ترجمه زبان نیز می توانید استفاده کنید.

بهتر است قبل از مهاجرت، در کلاس های آموزش زبان شرکت کنید و تا حدی به زبان تسلط پیدا کنید. پس از مهاجرت، با خارجی ها دوست شوید و با آنان حرف بزنید. همیشه به افراد نزدیک به خودتان گوش دهید و عبارت های جدید را تمرین کنید.

آینده شغلی

تصویرهای ایده آل از مهاجرت را کنار بگذارید. هر چند ممکن است کشور مقصد شما از لحاظ مالی با ثبات تر و بازاری فعال تر داشته باشد، اما فراموش نکنید که این برای شهروندان خود آن کشور صدق می کند. شما باید برای یافتن یک شغل تضمین شده تلاش زیادی بکنید.

با وجودی که معمولا فرصت های شغلی زیادی در دسترس هست که بتوانید هزینه های زندگی را با آنها پوشش دهید، اما یافتن شغل مطلوب به تلاش و پشتکار نیاز دارد.

راهکار

قبل از مهاجرت در مورد رشته تحصیلی خود تحقیق کنید. آیا بازار کاری خوبی دارد؟ میانگین درآمد سالانه آن چقدر است؟ آیا رقابت برای یافتن شغل در آن بالاست؟ چه کسانی بیشتر در آن اشتغال پیدا می کنند؟ امکانات و تسهیلات شغلی آن چطور است؟ چقدر طول می کشد تا پستی در این شغل پیدا کنیم؟

پاسخ به این سوالات به شما کمک می کند بر دیگر دلایل ترس از مهاجرت غلبه کنید و با آرامش خاطر بیشتری اقدام کنید.

امنیت

خوشبختانه سفر در روزگار کنونی امن و ساده تر شده است. اما امنیت در کشورهای مختلف و نیز در شهرها و محله های مختلف سطوح متفاوتی دارد.

راهکار

قبل از مهاجرت، تحقیق کنید و محله های مناسب برای سکونت را بشناسید. با استفاده از گروه های مهاجران می توانید از نظرهای واقعی استفاده کنید. نظرها را با یکدیگر مقایسه کنید و به نتیجه قطعی برسید. پس از مهاجرت الکل مصرف نکنید، شب ها در خیابان های تاریک قدم نزنید، و در مکان های شلوغ مراقب اشیای باارزش خود باشید.

تنهایی و غم غربت

از جمله مشکلات مهاجرت و شاید ریشه اصلی ترس از مهاجرت، غم غربت است. ترک کردن خانواده و دوستان ساده نیست. اگر کشوری را انتخاب کرده باشید که فاصله زمانی زیادی با کشور خودتان داشته باشد، احتمالا بازگشت و دیدار از خانواده ساده و مقرون به صرفه نخواهد بود. این باعث می شود ترس از مهاجرت و ناتوانی در تحمل غربت شدیدتر شود.

راهکار

روش های زیادی برای کاهش تنهایی وجود دارد. کوله پشتی تان را جمع کنید و گشتی در اطراف شهر بزنید. تکنولوژی بهترین یار شما برای ارتباط با دوستان است. همیشه نیز پروازهای چارتر و لحظه آخری برای دیدار با خانواده وجود دارد. به علاوه، دوست یابی در کشور خارجی به شما کمک می کند که خانواده دومی پیدا کنید.

شکست

این بزرگترین دلیل ترس از مهاجرت است. هیچ کس دوست ندارد همه چیز را پشت سر رها یا خراب کند و یک سال بعد دست از پا درازتر برگردد و حرف های فامیل را بشنود که می گویند «بهت نگفته بودیم؟» هیچ کس دوست ندارد دوره سختی را از سر بگذراند و بعد حس کند آنقدر قوی نبوده است که بتواند تنهایی و بی پولی را تحمل کند و تسلیم شده است.

دلایل زیادی برای شکست در مهاجرت وجود دارد. بعضی ها کشور را دوست ندارند، آب و هوایش را نمی توانند تحمل کنند، دوستی پیدا نکرده اند یا شغلی برای داشتن منبع درآمد به دست نیاورده اند. اما همین دلایل بسیاری دیگر را از دنبال کردن رویایشان و رسیدن به آنچه می خواهند منع نکرده است.

راهکار

مهاجرت یک تجربه است و باید با آن به همان نحو رفتار شود. هر چه اتفاق می افتد درسی برای یادگیری است و باید راهی برای غلبه بر سختی ها پیدا کرد.

قبل از مهاجرت، در مورد کشور مقصد به خوبی تحقیق کنید. شرایط را تا چند سال آینده بسنجید. همه چیز را پیش بینی کنید و برای آن آماده باشید. اما وقتی به کشور مقصد رسیدید به آن به شکل تجربه ای متفاوت بنگرید. سعی کنید از این تجربه تا حد امکان لذت ببرید. دوست پیدا کنید و در اطراف بگردید. زبان یاد بگیرید و تجربه های جدید بیاموزید.

تفاوت فرهنگی

یکی دیگر از مشکلات مهاجرت تفاوت فرهنگی است. بسته به کشوری که به آن مهاجرت خواهید کرد، ممکن است تفاوت فرهنگی زیادی داشته باشید. اما خوشبختانه، مردم کشورهای مهاجرپذیر خود به این تفاوت عادت دارند و به ندرت در مقابل آن جبهه می گیرند.

راهکار

قبل از مهاجرت به خوبی در مورد آداب رفتار اجتماعی، قوانین شهری، سبک ملاقات و آشنایی و دیگر اصول فرهنگی مطالعه کنید. از اطلاعات گروه های مهاجرین نیز می توانید برای آشنایی بیشتر استفاده کنید.

منبع:

https://www.theblondtravels.com/fears-of-moving-abroad/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *