تحصیل پزشکی در آلمان و همه نکاتی که باید بدانید

blank

رشته‌ی پزشکی از رشته‌های پرطرفدار برای تحصیل در کشور آلمان بوده و متقاضیان بسیاری در میان دانشجویان آلمانی و نیز دانشجویان خارجی دارد. در این مقاله، به‌طور خلاصه شرایط و الزامات تحصیل پزشکی در آلمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مدرک پزشکی در آلمان

آموزش پزشکی در آلمان برمبنای مقررات دولت فدرال آلمان درخصوص ثبت نام پزشکی طراحی گردیده و بنابراین، صرف‌نظر از دانشگاه مقصد، ساختار آموزشی یکسانی بر سراسر نظام آموزش پزشکی در این کشور غالب است.

تحصیل در رشته‌ی پزشکی در دانشگاه‌های آلمان بلافاصله بعد از اتمام دوره‌ی دبیرستان و درخصوص دانشجویان خارجی، پس از گذراندن یک دوره‌ی آمادگی یک ساله آغاز گردیده و حدود ۶ سال و ۳ ماه به طول می‌انجامد. لازم به ذکر است که شرایط و ضوابط این دوره‌ی آموزشی از قوانین حاکم بر رشته‌های مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تبعیت نمی‌نماید. در پایان این مدت، دانشجویان در یک آزمون ارزشیابی ایالتی شامل سه مرحله‌ی مجزا شرکت می‌ورزند و درصورت قبولی به‌عنوان پزشک عمومی شناخته شده و می‌توانند در آلمان به طبابت بپردازند.

بعد از این مرحله‌، دوره‌ای که با نام دوره‌ی دستیاری شناخته می‌شود، آغاز شده و افراد بایستی در یک برنامه‌ی آموزش عملی که چندین سال به طول خواهد انجامید، شرکت نمایند تا به‌عنوان پزشک متخصص در آلمان پذیرفته شوند. در این دوره، دستیاران حقوق دریافت می‌کنند. درجات تحصیلی بالاتر نیز نیازمند گذراندن دوره‌ها و آموزش‌های مضاعف خواهد بود.

آیا تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی است؟

تحصیل در رشته‌ی پزشکی در آلمان نیازمند تسلط بالا به زبان آلمانی خواهد بود. چراکه دوره‌های آموزشی در این کشور به زبان مبدأ صورت پذیرفته و هم‌چنین این رشته به‌طور بخصوص نیازمند برقراری ارتباط با بیماران به زبان خود آن‌هاست. مدرک C1 اغلب مورد نیاز است؛ با این حال در برخی موارد ممکن است سطح زبان B2 نیز از متقاضیان پذیرفته شود. آزمون ارزشیابی ایالتی نیز به زبان آلمانی برگزار می‌گردد.

با این حال، اگر یادگرفتن زبان آلمانی برایتان دشوار است، می‌توانید دوره‌های کارشناسی یا کارشناسی ارشد رشته‌هایی در حیطه‌های علوم پزشکی را در آلمان به زبان انگلیسی سپری نموده و سپس با رزومه‌ی کسب شده، اقدام به ارسال درخواست پذیرش برای تحصیل پزشکی در کشورهای انگلیسی‌زبان نمایید.

دانشگاه‌های پزشکی

اکثر دانشگاه‌هایی که ارائه‌کننده‌ی خدمات تحصیل پزشکی در آلمان هستند، دولتی بوده و شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند. البته ورود به این دانشگاه‌های دولتی منوط بر داشتن نمره‌های بالا (که در سیستم ارزشیابی GPA محاسبه می‌گردد) خواهد بود.

دانشگاه‌های خصوصی در آلمان مبلغی درحدود ۶ هزار تا ۱۵ هزار یورو به ازای هر ترم تحصیلی دریافت می‌دارند؛ با این حال لازمه‌ی دریافت پذیرش در این دانشگاه‌ها صرفاً نمرات بالا نبوده و معیارهای دیگری نیز بر گزینش افراد مؤثر خواهد بود.

اکثر دانشگاه‌هایی که ارائه‌کننده‌ی خدمات تحصیل پزشکی در آلمان هستند، دولتی بوده و شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند.

هزینه‌ی تحصیل پزشکی در آلمان برای دانشجویان خارجی چقدر است؟

همانطور که گفتیم، دانشگاه‌های دولتی در آلمان نیازی به پرداخت شهریه‌ نداشته و تنها هزینه‌ای که دانشجویان بایستی بپردازند، یک هزینه‌ی ثابت مربوط به ترم تحصیلی به میزان ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو به ازای هر ترم (نیمسال) می‌باشد. البته این هزینه امکانات متعددی برای دانشجویان فراهم می‌آورد که از آن جمله می‌توان تقبل بخشی از هزینه‌های حمل و نقل و مسافرت‌های بین شهری با کارت دانشجویی را نام برد.

دانشجویان خارجی عمدتاً می‌توانند به‌صورت رایگان در آلمان پزشکی بخوانند، مگر اینکه برای یکی از دانشگاه‌های خصوصی و یا برای یکی از دانشگاه‌های ایالت بادن-وورتمبرگ اقدام کرده باشند.

درخواست پذیرش و فرآیند ثبت‌نام

  چنانکه پیشتر اشاره کردیم، قوانین پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی آلمان عمدتاً یکسان بوده و تنها تفاوت‌های جزئی در میان ایالت‌ها و دانشگاه‌های مختلف مشاهده می‌شود. به‌طور کلی، مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش در رشته‌ی پزشکی در آلمان عبارتند از:

تسلط کامل به زبان آلمانی

داشتن مدرک زبان آلمانی (حداقل در سطح C1) برای تحصیل پزشکی در آلمان ضروری است. افرادی که دوره‌ی آمادگی پیش از شروع تحصیل را می‌گذرانند، می‌توانند مهارت‌های زبانی خود را در این دوره تقویت نمایند.

مدرک فارغ‌التحصیلی دوره‌ی متوسطه

نمره‌ی نهایی دیپلم متقاضی بایستی در سطح A نمرات آلمانی برحسب سیستم ارزشیابی GPA باشد. روش دیگر، گذراندن دوره‌ی یک ساله‌ی آمادگی و پاس کردن دروس پیش‌نیاز پزشکی در آلمان است.

 مهارت بالا در زبان انگلیسی

گرچه دوره‌های آموزشی پزشکی در آلمان به زبان آلمانی برگزار می‌شوند، برخورداری از مهارت بالا در زبان انگلیسی به‌منظور خواندن کتاب‌ها و مقالات پزشکی ضروری است.

اگر انگیزه لازم را در خود می بینید می توانید برای تحصیل پزشکی در آلمان اقدام کنید.

تسلط به دروس زیست‌شناسی، شیمی و ریاضی دبیرستان

برای برخی از دانشگاه‌ها، نمرات متقاضیان در این دروس ازجمله ملاک‌های ارزشیابی دانشجویان خواهد بود.

معدل بالا

یکی از مهم‌ترین بخش‌های درخواست پذیرش برای دانشگاه‌های پزشکی آلمان، برخورداری از معدل بالا برمبنای سیستم ارزشیابی GPA است. باتوجه به رقابت بالا در این رشته، لازم است که متقاضیان تحصیل پزشکی در آلمان از معدل A برخوردار باشند.

معیارهای هر دانشگاه برای تحصیل پزشکی در آلمان

میزان بالای تقاضا و عدم امکان پذیرش تمامی درخواست‌ها، منجر شده است که برخی دانشگاه‌ها از معیارهای بخصوص دیگری نیز برای پذیرش دانشجویان استفاده نمایند. این معیارها ممکن است شامل: گذراندن دوره‌های آموزش تخصصی در حوزه‌ی پزشکی، فعالیت‌های داوطلبانه و یا نتایج برخی آزمون‌های استعدادیابی گردد.

فرآیند ثبت‌نام برای دانشجویان خارجی چگونه است؟

دانشجویانی که از کشورهایی خارج از اتحادیه‌ی اروپا برای تحصیل در رشته‌ی پزشکی در آلمان اقدام می‌کنند، می‌توانند به‌طور مستقیم درخواست خود را برای دانشگاه یا دستیار دانشگاه انتخابی خود بفرستند. تقریباً ۵% از موقعیت‌های تحصیلی هریک از دانشگاه‌های آلمان به دانشجویان خارجی اختصاص دارد. اکثر دانشجویان خارجی باید دوره‌ی یک ساله‌ی آمادگی برای ورود به دانشکده‌ی پزشکی را سپری نمایند. در این دوره، دانشجویان با سیستم آموزشی در آلمان آشنایی پیدا کرده، دروس پیش نیاز پزشکی را گذرانده و زبان آلمانی خود را تقویت می‌نمایند. در پایان این دو ترم، متقاضیان در آزمونی شرکت می‌نمایند که به آنان اجازه‌ی ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر را در سیستم آموزشی آلمان اعطا می‌نماید.

آلمان یکی از بهترین سیستم‌های خدمات پزشکی در جهان را داراست و سالانه شمار بسیاری از علاقه‌مندان به رشته‌ی پزشکی از اقصی نقاط جهان برای ادامه‌ی تحصیل در این کشور اقدام می‌نمایند. تحصیل پزشکی در آلمان، گرچه با دشواری‌هایی همراه است، با این حال اگر انگیزه و توانایی لازم را در خود می‌بینید، می‌توانید برای دریافت پذیرش در رشته‌ی پزشکی در این کشور اقدام کنید و از مزایای بسیار تحصیل در کشور آلمان بهره‌مند شوید.

در صورتی که همچنان به دنبال اطلاعات بیشتری هستید، این مقاله را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *