تحصیل مهندسی در کانادا: چه مزایا و نیازمندی‌هایی دارد؟

blank

کانادا کشوری رو به رشد و پیشگام در سطح جهانی است که هرساله تعداد زیادی فارغ‌التحصیل در رشته مهندسی دارد. تحصیل مهندسی در کانادا به شما این فرصت را می‌دهد تا این رشته را در دانشکده‌هایی که مورد تأیید ABET یا همان مرکز اعتبارسنجی مهندسی و تکنولوژی است، دنبال کنید. دامنه وسیعی از رشته‌های مهندسی و داشتن برنامه آموزشی هدفمند، به دانشجویان خارجی این امکان را می‌دهد تا در طول تحصیل بتوانند به‌طور نیمه‌وقت کار کنند و برای فرصت‌های شغلی بعد از فارغ‌التحصیلی، در کشور کانادا بمانند. با در نظر گرفتن کیفیت تحصیل، زندگی و هزینه‌ها، سه شهر تورنتو، مونترال و ونکوور به‌عنوان بهترین شهرها برای تحصیل مهندسی، معرفی‌شده‌اند. در ادامه به برخی مزایا و نیازمندی‌هایی که در مورد تحصیل رشته مهندسی وجود دارند، می‌پردازیم.

دامنه رشته‌ها برای تحصیل مهندسی در کانادا

اگر بخواهید رشته‌ای با مرکزیت مهندسی یا مهندسی در تلفیق با رشته‌ی دیگری بخوانید، مؤسسات آموزشی در کانادا، پیشنهاد‌ها زیادی را به شما ارائه می‌کنند. نکته مهم این است که دانشجویان خارجی می‌توانند از اکثر دانشگاه‌های کانادا، بورسیه دریافت کنند. دولت کانادا نیز سالیانه فرصت‌هایی را به وجود می‌آورد که شایسته دانشجویان است. مهندسی هوافضا، مهندسی زیست پزشکی، مهندسی شیمی و ماده، مهندسی عمران، برق و بسیاری از رشته‌های مهندسی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید رشته موردعلاقه خود را در بین آن‌ها انتخاب کنید.

blank

نوآوری‌ها و پیشرفت‌ها در رشته‌های مهندسی در کانادا

مهندسی برق و هوانوردی دو رشته‌ای هستند که به‌طور پیوسته در کشور کانادا در حال رشدند. این کشور، از اولین کشورهایی بود که برای اتصال کتابخانه‌ها و دانشکده‌هایش به اینترنت از یک برنامه نوآورانه با نام شبکه دانشگاهی، استفاده کرد. درنتیجه پیشرفت فناوری بی‌سیم، کانادا به‌عنوان دومین کشور جهان که میانگین بیشترین تعداد دقایق اتصال به اینترنت برای هر فرد را دارد، شناخته می‌شود و ۹۰٪ خانوارها هم‌اکنون به اینترنت متصل هستند. همچنین نهادهای مهندسی در کانادا، دانشجویان را به نوآوری و تجربه‌گرایی تشویق می‌کنند، درنتیجه، هرسال تعداد قابل‌توجهی از نوآوری‌ها به عرصه ظهور می‌رسند؛ مانند ابداعی قابل‌توجه در صنعت سینما که از آن به‌عنوان ایمکس یاد می‌شود.

دستمزد بالا پس از تحصیل مهندسی در کانادا

حقوق سالیانه مهندسین در کانادا سالیانه افزایش پیدا می‌کند. همچنین حقوق دورکاری تا ۱۰٪ افزایش یافته که تقریبا در حدود ۱۱۰ هزار تا ۱۳۰ هزار در سال است. به علت کمبود مهارت عملی در قسمت مهندسی، کارفرمایان اغلب تمایل دارند تا دانشجویان خارجی را استخدام کنند که از مؤسسات کانادایی فارغ‌التحصیلی شده باشند. زمانی که شما تحصیل مهندسی در کانادا را دوره‌هایی که بیشتر مورد نیاز هستند، انتخاب کنید، شانس زیادی دارید تا پس از اتمام دوره، شغلی با درآمد بالا به دست آورید. به‌خصوص در رشته‌هایی که متقاضیان بیشتری دارند و بر پایه طراحی‌های فنی هستند مانند خودروسازی، مکانیک و هوافضا، این مسئله صدق می‌کند.

تحصیلات تحقیق محور

دانشگاه‌های کانادایی برای فعالیت‌های تحقیقی در سطوح بالای علمی، شناخته‌شده هستند. برنامه‌های تحصیلی مهندسی مانند مکانیک و برق شامل طرح‌های تحقیقی زیادی می‌شوند و دانشجویان بین‌المللی این فرصت را دارند تا جذب پروژه‌ها و پژوهش‌های جذاب شوند. برخی از تحقیقات برجسته که به‌وسیله فعالیت‌های پژوهشی صورت گرفته و منجر به اکتشافات ممتاز و تئوری‌های جدید شده‌است شامل ابزارهایی مؤثر برای تشخیص سرطان، فناوری‌های جدید برای نگهداری و حفاظت از اقیانوس‌ها و تحقیقات مؤثر و ادامه‌دار در درمان اچ ای وی، می‌شود.

 برخورداری از محیط دوستانه و امن برای تحصیل

کانادا یک کشور دوزبانه است که انگلیسی و فرانسه دو زبان رسمی این کشور هستند. وجود زبان انگلیسی باعث شده تا دانشجویان خارجی احساس امنیت بیشتری برای زندگی در کانادا بکنند. علاوه‌بر این، کانادا یک دولت انتخاب‌شده و دموکراتیک است که به‌وسیله منشور حقوق بشر و آزادی از حقوق شهروندان و دانشجویان خارجی محافظت می‌کند.

مدارک موردنیاز برای تحصیل مهندسی در کانادا

درحالی‌که دانشگاه‌های کانادایی، برگه‌های تقاضا برای تحصیل مهندسی در کانادا را به‌صورت آنلاین ارائه می‌کنند. شما باید قبل از تائید فرم‌ها، نگاهی به مدارک موردنیاز بیندازید. شما باید مدارک عمومی که برای همه دانشجوها لازم است و مدارک خاص برای تحصیل در رشته مهندسی را داشته باشید.

مدارک پایه شامل:

  1. مدرک فارغ‌التحصیلی از دبیرستان
  2. ارائه نمره قابل‌قبول در امتحان انگلیسی به‌عنوان فردی که انگلیسی، ‌زبان دومش است

اگر برای فوق‌لیسانس یا تحصیلات تکمیلی درخواست داده‌اید، نیاز دارید تا مدارک زیر را ارائه دهید:

  1. ارائه مدرکی که نشان دهد شما دوره لیسانس را تمام کرده‌اید
  2. آشنا بودن با دوره‌های ریاضی
  3. آشنا بودن با دوره‌های علوم
تحصیل مهندسی در کانا

هزینه‌های تحصیل مهندسی در کشور کانادا

بسیاری از دانشجویان خارجی در مورد مهاجرت به کانادا، نگران هستند زیرا فکر می‌کنند هزینه‌های این کار بالاست. درحالی‌که که ممکن است هزینه آن از هزینه شرکت در یک دوره در کشوری که زندگی می‌کردند، بالاتر باشد اما ارزش آن در مقابل مزایایی که به دست می‌آورند، بسیار بیشتر است. هزینه ممکن‌است بین ۷۰۰۰ هزارتا ۲۰۰۰۰ هزار دلار در سال باشد. به‌عنوان یک دانشجوی خارجی، شما باید به برنامه مالی که هر دانشگاه ارائه می‌دهد، نگاهی بیندازید. دانشگاه‌ها ممکن است گزینه‌هایی برای دریافت هزینه‌های پایین‌تر یا بورسیه برای دانشجویان واجد شرایط را در نظر بگیرند.

 در سخن آخر، مهندسی یکی از گسترده‌ترین رشته‌هایی است که در سرتاسر دنیا ارائه می‌شود. تحصیل مهندسی در کانادا می‌تواند برای علاقه‌مندان به این رشته انتخاب مناسبی باشد زیرا دانشگاه‌های این کشور از استانداردهای جهانی در زمینه آموزش و تحقیق برخوردارند. همچنین ارائه طیف گسترده‌ای از رشته‌های مهندسی و تخصیص بورسیه، به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا درزمینه دلخواه در هر یک از رشته‌های مهندسی، ادامه تحصیل دهند.

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، می توانید فرم مشاوره ویژه کانادا را تکمیل کنید تا همکاران ما در کالج ملل در این زمینه به شما مشاوره دهند. اگر قصد دریافت پذیرش تحصیلی از کانادا را دارید مطلب مرتبط را مطالعه کنید و همین طور می توانید دلایل مهاجرت به کانادا و دلایل مهاجرت نکردن به کانادا را مطالعه بفرمایید. همچنین برای آشنایی با بهترین دانشگاه‌های کانادایی برای رشته مهندسی این لینک را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *