تحصیل دندانپزشکی در انگلستان؛ مقدمه‌ای بر بهترین دانشگاه‌ها و بازار کار

blank

اگر به رشته دندانپزشکی علاقه‌مند هستید و تمایل دارید در یک کالج بین‌المللی بورسیه شوید یا اینکه دانشجوی رشته دندانپزشکی هستید و قصد دارید تحصیلات تکمیلی خود را در یک دانشگاه معتبر بین-المللی ادامه دهید، انگلستان می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. انگلستان در بسیاری از زمینه‌های آموزشی ازجمله مهندسی، علوم، هنر و طراحی، تجارت و مدیریت، حقوق و امور مالی یک رهبر جهانی است. شهرت و میراث انگلستان به عنوان یک مرکز جهانی برای تحقیقات علمی، آن را به عنوان یک آهنربا برای بهترین متفکران و پزشکان جهان تبدیل کرده‌است. شما می‌توانید با اخذ ویزای تحصیلی انگلستان، یکی از هزاران دانشجوی بین‌المللی آن کشور شوید و با تحصیل دندانپزشکی در انگلستان، آینده درخشان خود را رقم بزنید.‌

مقدمه‌ای بر دندانپزشکی

دوره‌های تحصیلی دندانپزشکی در انگلستان شامل حداقل پنج سال مطالعه در دانشکده دندانپزشکی می‌شود؛ به دنبال آن، فارغ‌التحصیلان بایستی یک یا دو سال تحت نظارت اساتیدشان، دوره تمرینی را بگذرانند. دوره‌ها در هر دو سطح علمی و فنی بسیار طاقت‌فرسا هستند. دانشجویان دندانپزشکی درباره علت، پیشگیری، مدیریت و درمان بیماری‌های دهان و دندان آموزش می‌بینند.

یکی از دوره‌هایی که دانشجویان برای رسیدن به آن در رقابت شدید هستند، تحصیل دندانپزشکی در انگلستان است. متقاضیان واجد شرایط برای ادامه تحصیل به نمرات علمی بالا، تعهد اتمام دوره و مهارت-های عملی و ذهنی قوی برای تمرکز در مدت زمان طولانی، نیاز دارند. فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی نیز دوره تحصیل خود را با دریافت جایزه کارشناسی جراحی دندان (BDS) به پایان می‌رسانند.

دندانپزشکی تنها درسی است که فارغ‌التحصیلان آن تنها در مدت شش ماه پس از اتمام دانشگاه بیش از ۳۰ هزار پوند در مشاغل حرفه‌ای کسب می‌کنند.

blank
دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل دندانپزشکی در انگلستان، کار خود را به عنوان کارآموز در NHS یا بخش خصوصی آغاز می‌کنند.

تحصیل دندانپزشکی در انگلستان (مقطع کارشناسی)

سال اول مطالعه بر روی دانش پایه پزشکی و بالینی در زمینه‌های آناتومی، فیزیولوژی، بیولوژی دهان و بیوشیمی متمرکز خواهد شد. این مطالعات آکادمیک در تمام دوره ادامه خواهد یافت، اما کارهای عملی تحت نظارت از اواخر سال اول شروع می‌شود. در این مدت دانشجویان موظفند ماکت‌های شبیه‌سازی‌شده را برای تمرین کارهای عملی‌شان ارائه دهند.

برای اینکه به عنوان یک دندانپزشک واجد شرایط مشاغل مرتبط باشید، باید بیشتر سال‌های تحصیل را صرف یادگیری مهارت‌های عملی کنید و همچنین در سخنرانی‌ها و سمینارهای دانشگاهی شرکت کنید. شما تجربه طیف وسیعی از کلینیک‌های بیمارستانی و اجتماعی را خواهید داشت که در آنجا تحت نظارت دقیق استادان خود، بیماران را معالجه خواهید کرد.

بازار کار فارغ‌التحصیلان رشته دندانپزشکی در انگلستان

دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل دندانپزشکی در انگلستان، کار خود را به عنوان کارآموز در NHS یا بخش خصوصی آغاز می‌کنند. به دلیل مجموعه مهارت‌های بسیار ویژه‌ای که فارغ‌التحصیلان دندانپزشکی دارند، آنها می‌توانند در اوایل شروع کارشان قبل از اقدام برای اخذ دوره تخصص خود، در یک رشته خاص مهارت کسب کنند.

شغل‌های آینده فارغ‌التحصیلان این رشته شامل پرستاران دندانپزشکی، متخصصین بهداشت دندانپزشکی، درمانگران دندانپزشکی، تکنسین‌های دندانپزشکی و پشتیبانی دندانپزشکی می‌شود، البته تبدیل شدن به یک مدرس دندانپزشکی نیز برای آنها بسیار سودمند است.

پس از فارغ‌التحصیلی، فرصت‌های شغلی زیر برای شما مهیا هستند:

•     می‌توانید به عنوان یک دندانپزشک عمومی در یک کلینیک مشارکت داشته باشید یا مطب خود را افتتاح کنید.

•     اگر در کادر دندانپزشکی بیمارستان مشغول به کار هستید، می‌توانید همان ساختار شغلی و مسیر آموزش پزشک بیمارستان را دنبال کنید. همچنین می‌توانید تخصص بگیرید، به عنوان مثال در ایمپلنت یا دندانپزشکی کودکان.

•     می‌توانید با تجربه‌ای که دارید، یک تیم را هدایت کنید یا یک واحد یا بخش را مدیریت کنید.

•     شما همچنین می‌توانید در مقطع آموزش دانشجویان، کارآموزان رشته دندانپزشکی و سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان تدریس کنید.

حقوق و دستمزد دانشجویان پس از تحصیل دندانپزشکی در انگلستان

هنگامی‌که در رشته خود حرفه‌ای شوید و شروع به کار کنید، میانگین حقوق پرداختی شما ۳۱۰۰۰ پوند خواهد بود. در واقع دندانپزشکی تنها رشته درسی است که فارغ‌التحصیلان آن تنها در مدت شش ماه پس از اتمام دانشگاه بیش از ۳۰ هزار پوند در مشاغل حرفه‌ای کسب می‌کنند.

برای تحصیل دندانپزشکی در انگلستان باید در آزمون استعداد بالینی این کشور شرکت کنید.
برای تحصیل دندانپزشکی در انگلستان باید در آزمون استعداد بالینی این کشور شرکت کنید.

شرایط ورود به رشته دندانپزشکی

برای تحصیل دندانپزشکی در انگلستان، به موارد زیر نیاز دارید:

•     الزامات معمول لیسانس بین‌المللی: ۳۷ امتیاز.

•     الزامات معمول سطح AAA: A شامل شیمی و زیست‌شناسی.

•     الزامات معمول آیلتس: امتیاز کلی ۷، هیچ یک از نمرات کمتر از ۶٫۵ نباشد.

آزمون استعداد بالینی انگلستان

آزمون استعداد بالینی انگلستان (UCAT) بخشی از مراحل پذیرش تعدادی از دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی انگلستان است. این یک آزمون آنلاین است که برای آزمایش توانایی‌های شناختی، نگرش‌ها، تفکر انتقادی و استدلال منطقی طراحی شده‌است که شامل چهار آزمون استدلال و یک آزمون قضاوت موقعیتی می‌شود. تحصیل دندانپزشکی در انگلستان هم از این آزمون مستثنی نیست.

– آزمون استدلال کلامی: توانایی تفکر منطقی در مورد اطلاعات نوشتاری و نتیجه‌گیری مستدل را ارزیابی می‌کند: ۲۱ دقیقه، با ۱۱ قسمت برای خواندن و ۴۴ سوال.

– آزمون استدلال کمی: توانایی حل مسائل عددی را ارزیابی می‌کند: ۲۴ دقیقه، ۹ جدول، نمودار، نقشه و… به عنوان اطلاعات همراه با ۳۶ سوال.

– آزمون استدلال انتزاعی: توانایی استنباط روابط از طریق اطلاعات را با تفکر همگرا و واگرا ارزیابی می-کند: ۱۳ دقیقه و ۵۵ سوال.

– آزمون تجزیه و تحلیل تصمیم‌گیری: توانایی مقابله با اشکال مختلف اطلاعات را برای استنباط روابط، قضاوت آگاهانه و تصمیم‌گیری در مورد پاسخ مناسب ارزیابی می‌کند: ۳۲ دقیقه، ۱ سناریو پر از اطلاعات و ۲۸ سوال.

– آزمون قضاوت موقعیتی: پاسخ های شما در موقعیت‌ها و درک اخلاق پزشکی شما را اندازه‌گیری می‌کند: ۲۷ دقیقه و ۶۷ سوال در مورد ۲۰ سناریو.

این آزمون در مرکز آزمون محلی شما برگزار می‌شود و هر خرده آزمون در قالب تست چند گزینه‌ای ارائه می‌شود. مقالات گذشته در دسترس نیستند، اما نمونه سوالات در وب‌سایت UCAT به عنوان منابع آزمون استعداد بالینی، وجود دارند.

بهترین دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل در انگلستان

طبق راهنمایی که دانشگاه گاردین برای سال ۲۰۲۱ ارائه داده، بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در انگلستان در جدول زیر آمده‌اند:

۱٫    University of Aberdeen

۲٫    Plymouth University

۳٫    University of Dundee

۴٫    University of Glasgow

۵٫    Queen’s University Belfast

۶٫    Queen Mary, University of London

۷٫    University of Leeds

۸٫    Newcastle University

۹٫    University of Birmingham

۱۰٫  University of Sheffield

روند اخذ ویزا و اقامت برای تحصیل دندانپزشکی در انگلستان

اگر شما به دندانپزشکی علاقه‌مندید و قصد دارید برای ادامه تحصیل در انگلستان دوره دندانپزشکی خود را تکمیل کنید، می‌توانید به موسسه کالج ملل مراجعه کنید. موسسه کالج ملل نماینده رسمی کالج بلربیز است که  صفر تا صد فرآیند ادامه تحصیل شما را در کالج بلربیز کشور انگلستان به عهده می‌گیرد. کالج ملل می‌تواند کلیه کارهای مربوط به ثبت‌نام و پذیرش در دانشگاه بلربیز را برای شما فراهم کند، همچنین قادر است در صورت وجود شرایط مطلوب، برای اخذ بورسیه تحصیلی شما اقدام کند.

علاوه‌بر این، کالج ملل می‌تواند برای ویزای تحصیلی انگلستان نیز یاری‌رسان شما باشد. یکی دیگر از خدمات خوب موسسه کالج ملل، آموزش زبان انگلیسی است که برای اخذ مدرک آیلتس و تافل بسیار کارآمد است. به بیان ساده، شما می‌توانید تمام مراحل اعزام تا اقامت تحصیلی خود را با خیال راحت به کالج ملل بسپارید.

اگر به این موضوع علاقمندید می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *