راهنمای تحصیل در مدارس کانادا و دریافت پذیرش ویزای تحصیلی

تحصیل در مدارس کانادا

کانادا دارای سیستم آموزشی فوق العاده خوبی است که در رده بندی کیفی آموزشی در رتبه سوم جای دارد. از این رو، بسیاری از خانواده ها به دنبال بررسی شرایط تحصیل در مدارس کانادا هستند.

بررسی کلی نظام آموزشی کانادا:

کانادا خدمات آموزشی بسیار خوب و باکیفیتی را ارائه می دهد و از این رو مقصدی جذاب برای دانش آموزان و دانشجویان به شمار می رود. نظام آموزشی آن تا حد زیادی بریتانیایی است، اما در ایالت های مختلف تفاوت های جزئی در ساعت شروع کلاس و تقسیم بندی دوره ها وجود دارد. مدارس و دانشگاه های این کشور به صورت دولتی و خصوصی به دو زبان انگلیسی و فرانسوی دوره های خود را ارائه می کنند.

تحصیل در کانادا فرصت های اشتغال و کسب و کار بسیاری را پیش روی افراد قرار می دهد چراکه مدارک دیپلم و کالج های کانادا در سراسر جهان شناخته شده است.

تحصیل در مدارس کانادا شامل دوران تحصیلی ابتدایی و دبیرستان می شود که مجموعا  ۱۲ سال تحصیلی را شامل می شود. پس از آن شامل کالج ها، دانشگاه ها، کالج های حرفه ای و خصوصی و مدارس فنی حرفه ای می شود.

مطابق قانون، کودکان از سن ۵ یا ۶ سالگی شروع به تحصیل می کنند. دوران ابتدایی از سن ۵-۶ ساگی شروع می شود و ۸ سال تحصیلی را شامل می شود. دبیرستان از سال نهم تا ۱۲ تحصیلی را در برمی گیرد.

کلاس ها در مقطع دبیرستان از ۸ صبح و در برخی از ایالت ها از ۹ صبح آغاز می شود. آموزش در مدارس کانادا ۷ ساعت در روز است. سال تحصیلی معمولاً از ماه سپتامبر شروع شده و تا ماه ژوئن ادامه دارد.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مدارس کانادا:

دانش آموزانی که مایل به تحصیل در مدارس کانادا هستند باید با ارسال مدارک مورد نیاز برای پذیرش در یک مدرسه و اخذ ویزای تحصیلی مدارس کانادا اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مدارس کانادا عبارتند از:

  • کارنامه ۳ سال آخر تحصیل با مهر مدرسه
  • گواهی سلامت با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
  • مدارک هویتی
  • پاسپورت معتبر
  • عکس پاسپورتی
  • واریز هزینه پذیرش مدرسه
  • گواهی محضری مبنی بر توان مالی پرداخت هزینه های تحصیلی

برخی از مدارس نیاز به ارائه مدک زبان انگلیسی یا مدرک زبان فرانسوی دارند و برخی دیگر با دانش آموزان مصاحبه نموده و از این طریق آنان را تعیین سطح کرده و امکان یاد گیری زبان انگلیسی یا فرانسوی را برای آنان فراهم می آورند.

تحصیل در مدارس کانادا

هزینه تحصیل در کانادا:

تحصیل برای شهروندان کانادا رایگان است، اما دانش آموزان بین المللی باید بسته به شهریه مدرسه رقم متفاوتی را پرداخت کنند. میزان شهریه سالانه را باید از سایت مدرسه پیگیری نمایید. به طور کلی، هزینه مدارس دولتی کمی پایین تر است و کتاب های درسی به صورت رایگان در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.

شرایط تحصیل در مدارس خصوصی متفاوت است و هزینه ها با توجه به ایالت و شهر ها و نوع خدماتی که ارائه می کنند متفاوت خواهد بود، از جمله شبانه روزی بودن و خوابگاه داشتن.

اسکان و خوابگاه برای تحصیل در مدارس کانادا:

در دنباله این مطلب، شرایط ویزای همراه برای مهاجرت به همراه والدین را بررسی خواهیم کرد. اما به طور کلی، محل اسکان یکی از بزرگ ترین نگرانی های خانواده های ایرانی از اعزام فرزند خود برای تحصیل در کاناداست. شرایط اسکان دانش آموزان بین المللی به نوع مدرسه بستگی دارد. مدرسه های دولتی فقط در شیفت روزانه کار می کنند و مسئولیتی بابت اسکان یا خوابگاه دانش آموزان بین المللی قبول نمی کنند. پس در این صورت دو گزینه برای خانواده وجود دارد: مهاجرت خانواده و اقامت آنان در کانادا به همراه محصل یا ماندن دانش آموز با یک خانواده کانادایی که سرپرستی آن دانش آموز را بر عهده گرفته و به اصطلاح دانش آموز Home Stay می شود. در اینجا ذکر این نکته لازم و ضروری است که دولت کانادا در خصوص افرادی که به عنوان قیم قصد سرپرستی یک دانش آموز بین المللی را دارند سخت گیر است. دولت فاکتورهای زیادی را برای اعطای مجوز سرپرستی به یک خانواده در نظر می گیرد، از جمله شرایط روحی و روانی اعضای خانواده، سلامت اخلاقی آنان، محل و شرایط خانه و وضعیت ارائه خدمات به دانش آموز. پس از این نظر می توانید تا حد زیادی در مورد شرایط فرزندتان اطمینان داشته باشید که خوب است.

اسکان در مدارس خصوصی کانادا شرایط متفاوتی دارد. بیشتر این مدارس مجهز به خوابگاه بوده و به اصطلاح شبانه روزی هستند. بسیاری از خانواده ها این شیوه را ترجیح می دهند چرا که در مجموع دانش آموز شرایط بهتری دارد و بیشتر تحت نظارت مدرسه است. بیشتر این مدارس از امکانات رفاهی و ورزشی مطلوبی برخوردارند.

تحصیل در مدارس کانادا

ویزای همراه کانادا برای والدین:

تحصیل در مدارس کانادا می تواند با ارائه ویزای همراه برای والدین نیز انجام شود. در این صورت والدین برای اخذ ویزای همراه باید ثابت کنند که فرزندانشان در مدت اقامت تحصیلی در کانادا نیاز به مراقبت و پشتیبانی والدین خود دارد.

فراموش نکنید که این ویزا اصلا به معنی اجازه اقامت دائم برای والدین نیست و پس از اتمام تحصیل، والدین باید کشور را ترک کنند.

پس اگر به دنبال راهی برای دریافت اقامت هستید، این روش برای شما مناسب نیست.

تحصیل در مدارس کانادا برای ورود به رشته پزشکی:

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی باید دارای دیپلم علوم تجربی داشته باشند و پس از آن در دوره هایی مانند زیست شناسی یا هر رشته ای که به نوعی با رشته های پزشکی در ارتباط باشد، یک مدرک لیسانس دریافت کنند.

پس از اخذ مدرک لیسانس، متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در کانادا باید در آزمون MCAT شرکت کنند. در صورتی که متقاضی در این آزمون قبول شود، می تواند در رشته پزشکی تحصیل کند. مدت زمان تحصیل پزشکی در دانشگاه های مختلف متفاوت است و معمولا بین ۳ سال تا ۵ سال متفاوت است.

تحصیل در مدارس کانادا می تواند دروازه ورود به کالج ها و دانشگاه های معتبر در سراسر جهان یا کانادا باشد. امکان اخذ پذیرش در دانشگاه های معتبر، برای دانش آموزان بین المللی که مدرک دیپلم خود را در مدارس کانادا اخذ نموده اند ساده تر است. همچنین، تحصیل در کانادا از دوره دبستان یا دبیرستان با این مزیت همراه است که دانش آموز از سن کم با فرهنگ و زبان این کشور آشنا می شود و سازگاری بهتری پیدا می کند.

منبع:

schoolsincanada

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *