یکی از روش های رسیدن به اقامت و تابعیت یک کشورمهاجرت از طریق یافتن کار است. بهترین کشور برای مهاجرت کاری کجاست؟ شرایط و مدارک لازم برای رسیدن به کار مناسب در یک کشور خارجی چیست؟

چرا افراد مهاجرت از طریق کار را ترجیح می دهند؟

مهاجران ترجیح می دهند هر چه سریع تر به منبع درآمد خوب برسند و ثبات در زندگی داشته باشند. به همین دلیل، از طریق مهاجرت کاری اقدام می کنند. به علاوه، این روش به عنوان روشی کم هزینه برای دستیابی به اقامت محسوب می شود. قوانین دریافت ویزای کاری در هر کشوری متفاوت است و باید بررسی کاملی از شرایط مهاجر، شرایط کاری آن کشور، نرخ بیکاری در آن، درآمد مشاغل گوناگون، روند اخذ اقامت و غیره مورد توجه قرار گیرد.

روند دریافت ویزای کار چطور است؟

روند دریافت ویزای کاری در بسیاری کشورها بر این اساس است که متقاضیان باید بتوانند از طرف کارفرمایی در آن کشورها پیشنهاد شغلی دریافت نمایند. کشورهایی نظیر کانادا، استرالیا، نیوزلند برای ویزای کار دارای سیستم امتیاز بندی هستند. در این روش فاکتورهایی مانند مدرک تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی، سابقه کار و سن برای کسب امتیاز حائز اهمیت است. در نتیجه، برای دریافت این نوع ویزاهای کاری رقابت سنگینی بین افرادی با مهارت بالا دیده می شود. مهاجران در صورت دریافت امتیاز بالاتر می توانند دعوتنامه گرفته و برای اقامت آن کشور اقدام نمایند.

در کشورهای دیگری مانند اتریش، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی از سیستم ویزای جست و جوی کار تبعیت می شود که در آن افرادی که واجد الشرایط اخذ ویزای جستجوی کار هستند، می توانند حتی بدون داشتن جاب آفر به مدت زمان معینی در این کشورها به دنبال شغل بوده و پس از پیدا نمودن کار مرتبط اقامت دریافت نمایند.

برای انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت کاری باید شرایط خود را نیز مد نظر قرار دهید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار چیست؟

در بیشتر موارد، مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار برای ورود به کشورهای مختلف عبارتند از:

 • دارا بودن گذرنامه معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • مدارک هویتی متقاضی
 • عکس بر اساس استاندارد کشور مد نظر
 • داشتن پیشنهاد شغلی در صورت لزوم
 • قرارداد کاری در روش هایی که مستلزم دریافت جاب آفر هستند
 • ارائه سوابق کاری و تحصیل
 • مدرک زبان
 • تمکن مالی مناسب

بهترین کشور برای مهاجرت کاری از نظر نرخ بیکاری:

پایین بودن نرخ بیکاری در یک کشور به شانس مهاجران برای کاریابی می افزاید. کشورهایی نظیر آلمان، کانادا، سوئیس، سوئد، و استرالیا نرخ بیکاری بسیار پایینی دارند. نرخ بیکاری در کانادا در سال  ۲۰۱۹ معادل ۵٫۷ و این عدد در آلمان ۳٫۲ بوده است.

کدام مشاغل در کشورهای مهاجرپذیر مورد نیاز است؟

متقاضیان مهاجرت کاری باید شرایط شغلی کشورهای گوناگون بررسی کنند و برای کشوری اقدام کنند که تخصص آنها جز لیست مشاغل مورد نیاز آن کشور باشد.

در کشورهایی مانند اتریش و آلمان افرادی بیشترین شانس را دارند که در رشته های مهندسی تحصیل نموده اند. کشور کانادا نیز مشاغل مختلف را سطوح بندی می کند، به عبارتی سطح صفر، A، B،C و D. و کسانی که قصد اقدام برای ویزای اسکیل ورکر کانادا را دارند باید شغلی در سه سطح صفر، A و B داشته باشند.

فهرست برخی از مشاغل مورد نیاز برای آلمان:

 • مهندسی خودرو، مکانیک، سازده، کامپیوتر، ارتباطات و برق
 • پرستاری و پزشکی
 • ریاضی

فهرست برخی از مشاغل مورد نیاز برای اتریش:

 • حسابداران و مشاوران مالی
 • مدیریت
 • مهندسی عمران
 • پزشکان
 • مهندسی برق

فهرست برخی از مشاغل مورد نیاز برای کانادا:

 • مکانیک
 • مدیر خرید
 • جوشکار
 • افراد متخصص در صنایع هوایی
 • جوشکار
 • کارگرهای ساختمانی

فهرست برخی از مشاغل مورد نیاز برای استرالیا:

 • مهندسی مکانیک، عمران، برق، مواد، سازه، شیمی، صنایع و تولید
 • وکیل
 • ورزشکار
 • معمار، عکاس، فیلمبردار، صدابردار، کارگردان
 • معلم
 • انواع مدیران

بهترین کشور برای مهاجرت کاری

بهترین کشور برای مهاجرت کاری از نظر میزان حقوق:

درآمد نقش مهمی در انتخاب کشور برای مهاجرت دارد. متوسط حقوق در کشورهای مختلف بر اساس میانگین ساعتی متفاوت است. به علاوه، میانگین حقوق به رشته شما نیز بستگی دارد. از این نظر باید با یک وکیل مهاجرتی مشورت کنید و نیز سایت های کاریابی در کشور مورد نظر رجوع کنید.

برای مثال، متوسط دریافتی یک پرستار در کشور آلمان ۴۰۰۰ دلار و در استرالیا ۷۵۰۰ دلار است.

فهرست بهترین کشورها برای مهاجرت کاری:

معیارهای مختلفی برای انتخاب بهترین کشور جهت اخذ ویزای کاری وجود دارد از جمله معیارهای عمومی مانند مزایا، امکان و دامنه پیشرفت شغلی، توازن زندگی و کار و البته معیارهای شخصی مانند نزدیکی فرهنگی با کشور مبدأ، زبان، سهولت دریافت ویزای کار و شرایط دریافت اقامت از طریق کار.

کانادا:

کانادا دارای منابع طبیعی زیادی از جمله نفت و گاز است و فرصت‌های شغلی فراوانی در بخش انرژی دارد. همچنین خدمات مالی، املاک و ارتباطات نیز در این کشور در حال شکوفایی و دارای فرصت‌های شغلی بسیاری است. افرادی که قصد مهاجرت کاری به کانادا را دارند می توانند از طریق جاب آفر اقدام کنند یا از طریق سیستم اسکیل ورکر اقدام کنند که بر اساس امتیاز بندی است. افرادی می توانند برای اسکیل ورکر اقدام کنند که دارای حداقل ۳ سال سابقه کار، مدرک فوق دیپلم به بالا، نمره زبان آیلتس ۶ به بالا و شرایط سنی مناسبی (سن طلایی تا ۳۵ سال) هستند. در این مرحله باید حداقل ۶۷ امتیاز کسب کنید. پس از آن رقابت بین افراد واجد شرایط انجام می شود.

استرالیا:

استرالیا در فهرست بهترین کشور برای مهاجرت کاری جای دارد و دارای نرخ پایین بیکاری و تولید ناخالص ملی بالاست. اغلب مهاجران به استرالیا اعلام کرده اند که نسبت به کشور مبدأ درآمد بیشتری کسب می‌کنند. مهاجران بسیاری در بخش خدمات، مهمانداری، پرستاری و مشاغل دفتری کار می کنند. این کشور از نظر امنیت شغلی، توازن کار و زندگی، پیشرفت حرفه ای و میزان افزایش دستمزد رتبه بالایی دارد.

در استرالیا ساعات کار رسمی، تقریبا ۳۸ ساعت در هفته است. به علاوه، هر فرد شاغل در سال از ۴ هفته‌ مرخصی با حقوق برخوردار است.

افرادی که قصد مهاجرت کاری به کشور استرالیا را دارند، باید بتوانند حداقل ۶۵ امتیاز لازم را کسب کنند. یکی از مهمترین الزامات برای ویزای اسکیل ورکر استرالیا داشتن نمره زبان آیلتس بالاتر از ۷ است و رشته و شغل فرد باید در فهرست موارد مورد تقاضا باشد.

نروژ:

نروژ هم می تواند بهترین کشور برای مهاجرت کاری باشد چراکه صنایع قدرتمند این کشور ازجمله معدن کاری، نساجی، صنایع غذایی و تولید چوب و کاغذ فرصت های شغلی بسیاری را برای مهاجران فراهم می کند. این کشور از نظر امنیت شغلی، توازن کار و زندگی، پیشرفت حرفه ای و میزان افزایش دستمزد رتبه خوبی را در بین کشورهای جهان در اختیار دارد.

برای اخذ ویزای کار نروژ حتما باید پیشنهاد شغلی داشته باشید، به‌عبارتی باید قبل از مهاجرت، از سوی یک کارفرما پیشنهاد دریافت کرده باشند.

آلمان:

فرصت های شغلی بسیاری برای کارشناسان و متخصصان در این اقتصاد آلمان وجود دارد. اجازه‌ کار در سه طبقه‌ اشتغال عمومی، نیروی متخصص و خوداشتغالی وجود دارد.

اجازه‌ کار در طبقه اشتغال عمومی به نیازهای اقتصادی آلمان بستگی دارد. برای دریافت ویزای کار در دسته نیروی متخصص به مدرک دانشگاهی معتبر، مهارت و تخصص در رشته موردنیاز و پیشنهاد شغلی نیاز است. همچنین برای خوداشتغالی باید کسب‌ و کاری راه اندازی شود که برای آلمان منافع اقتصادی داشته باشد.

ویزای جستجو کار آلمان دارای ۶ ماه اعتبار است که فرد طی این مدت باید شغلی پیدا کند و پس از آن اقامت کاری دریافت نماید. برای این ویزا به ۳ سال سابقه کار بعد از فارغ التحصیلی و مدرک زبان آلمانی با نمره B1 نیاز دارید.

اتریش:

این کشور برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ در فهرست بهترین کشور برای مهاجرت کاری وارد شده است. برای اخذ ویزای جستجو کار اتریش لازم است که رشته شما جز لیست مشاغل مورد نیاز باشد و بتوانید ۷۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز را کسب کنید. در برخی رشته ها، به خصوص مهندسی دریافت ۶۵ امتیاز نیز کافی است.

برای انتخاب کشور مناسب برای مهاجرت کاری با یک وکیل مشورت کنید.

منبع:

https://www.gooverseas.com/blog/best-countries-work-abroad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *