انواع روش های مهاجرت شامل روش های سریع و قانونی

انواع روش های مهاجرت

مهاجرت از روش های مختلفی انجام می شود که به صورت قانونی و غیرقانونی انجام می شود. روش های قانونی زمان بر هستند و به حوصله و پشتکار زیادی نیاز دارند، اما معمولا با نتیجه مثبتی همراه هستند. روش های غیرقانونی هر چند سریع تر انجام می شوند، اما به ندرت با موفقیت همراه می شوند. آشنایی با انواع روش های مهاجرت به شما کمک می کند که ذهنیت بهتری از مسیر داشته باشید و با اطلاعات بهتری اقدام کنید.

انواع روش های مهاجرت:

مهاجرت تحصیلی:

تحصیل یکی از روش های مهاجرتی محبوب بین ایرانیان است، چراکه معمولا با هزینه کمتری برای خانواده همراه است. به طور کلی، از طریق تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی و یا شرکت در دوره هایی مانند دوره زبان می توان برای مهاجرت اقدام کرد. شرایط، مقاطع و دوره های تحصیلی ارائه شده توسط کشورهای مختلف متفاوت است و هزینه تحصیل بسته به کشور، محل و مقطع تحصیلی، طول دوره تحصیل و سطح زبان مهاجر و تسلط وی بر زبان رسمی آن کشور متفاوت است. تحصیل در برخی از کشورها مانند اتریش و آلمان تقریبا رایگان است و در برخی دیگر با تسلط به زبان بومی می توان تا حد زیادی از هزینه ها کاست. برای مهاجرت از طریق تحصیل معمولا به مدرک آیلتس ۶ نیاز دارید. از مزایای این روش مهاجرتی این است که در بسیاری از کشورها می توانید با فاصله زمانی گوناگون، خانواده را نیز با خود همراه کنید.

از معایب این روش در مقابل دیگر انواع روش های مهاجرت این است که منجر به دریافت تابعیت نمی شود. برای رسیدن به تابعیت باید ویزای خود را به ویزای کار و تمدید اقامت تبدیل کنید. دانشجویان پس از تحصیل، فرصتی چند ماهه برای یافتن کار مرتبط با تحصیل خود دارند تا بتوانند تضمین بهتری برای اقامت خود داشته باشند.

انواع روش های مهاجرت

مهاجرت از طریق کار:

یکی از دیگر انواع روش های مهاجرت است که برای افرادی مناسب است که از دانش، تحصیلات، سطح زبان و مهارت و تخصص کافی در رشته کاری خود برخوردار باشند. اقدام به مهاجرت از طریق کار به کشورهایی توصیه می شود که نرخ بیکاری پایینی دارند و برای جذب نیزو در برخی حوزه ها تقاضا داده اند. از مزایای این روش می توان به دریافت اقامت اشاره کرد.

در کشورهایی مانند استرالیا و یا کانادا، جذب نیروی کار ماهر از طریق سیستم امتیازبندی انجام می شود و درصورت کسب امتیاز کافی و دریافت دعوتنامه می توانید اقامت دائم آن کشور را دریافت نمایید. برنامه مهاجرت از طریق کار در ایالت های مختلف متفاوت است و باید قوانین را به طور کامل مختص ایالت مورد نظر خود مطالعه کنید.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری:

اگر از افرادی هستید که دارای تمکن مالی هستید، می توانید از طریق خرید ملک در خارج از کشور، ثبت انواع شرکت، خودحمایتی و تمکن مالی، خرید اوراق قرضه دولتی، ایجاد کارآفرینی و راه اندازی استارت آپ، برای سرمایه گذاری در خارج از کشور اقدام نمایید. البته باید دقت داشته باشید که تمامی روش های یاد شده منجر به اخذ اقامت نمی شود و شرایط هر یک در کشورهای مختلف، متفاوت است. برای اطمینان از سرمایه گذاری مطمئن، استانداردها و شاخص های سرمایه گذاری در آن کشور را بررسی کرده و از وضعیت مناسب آن ها اطمینان حاصل کنید.  در مورد شاخص های زیر تحقیق کنید: نرخ ریسک مصادره اموال، نرخ تورم، مالیات، رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی و غیره.

مهاجرت از طریق ازدواج:

یکی از دیگر انواع روش های مهاجرت که جز روش های سریع و قانونی دریافت اقامت محسوب می شود، ازدواج با یک تبعه کشور مقصد است. برای این کار لازم است زوج صحت رابطه و احساسات و تصمیم خود برای ازدواج را به تایید برسانند. در عین حال، تبعه کشور مقصد توان مالی خود را برای اداره زندگی دو نفر در کشورش به اثبات برساند. ذکر این نکته ضروری است که ازدواج صوری روش مطمئنی برای مهاجرت نیست و ممکن است به خسارت مالی برای مهاجر و بازگشت او منجر شود.

مهاجرت از طریق تولد فرزند:

از دیگر روش های قانونی دریافت تابعیت می توان به تولد فرزند در کشور مقصد اشاره کرد که بر دو سیستم خاک و خون استوار است. تولد فرزند در کشوری که از سیستم اعطای تابعیت از طریق خاک پیروی می کند، منجر به دریافت تابعیت آن کشور برای فرزند می شود، برای مثال کانادا. در کشورهایی که از سیستم تابعیت از طریق خون پیروی می کنند تنها در صورتی می توان تابعیت کشور مقصد را به دست آورد که یکی از والدین فرزند نیز دارای تابعیت آن کشور باشد.

مهاجرت برای افراد خاص:

از دیگر انواع روش های مهاجرت است که برای افرادی توصیه می شود که دارای توانایی های خاص مانند تخصص در یک رشته مهم، هنر، ورزش و دارای سابقه مدال های علمی در سطح جهانی هستند. تنها تعدادی از کشورها اقدام به پذیرش از این طریق می کنند که آمریکا و کانادا از مشهورترین آنها هستند.

این روش تنها به شرایط درصد بسیار کمی از جامعه اطلاق می شود و برای رسیدن به آن باید از شرایط ویژه ای برخوردار باشید.

مهاجرت از طریق پناهندگی:

روش های فوق از روش های قانونی بودند که همه با وجود سختی ها، پیچیدگی های حقوقی و توان مالی مختلف با نتیجه مثبت برای فرد همراه هستند و می توان تا حدی آینده این روش ها را در دریافت تابعیت روشن دید. مهاجرت از طریق پناهندگی روشی است که با خطرات زیادی همراه است و می تواند حتی به قیمت جان فرد تمام شود. حتی اگر با وجود سختی های راه، بتوانید خودتان را به کشور مقصد برسانید، کمپ ها از شرایط خوبی برخوردار نیستند. یک فرد پناهنده دارای حق تحصیل و کار نیست و از آنجا که به عنوان یک فرد سربار جامعه و مالیات دهندگان به شمار می رود، تنها از حداقل امکانات شامل سرپناه، خوراک و پوشاک برخوردار است.

 

انواع روش های مهاجرت دارای پیچیدگی های حقوقی متعددی هستند. قوانین در هر کشور متفاوت است. تنها کسانی موفق به مهاجرت می شوند که با توجه به شرایط خود بهترین راه را انتخاب کنند. انتخاب یک وکیل مهاجرتی ماهر و باتجربه به شما کمک می کند که این روند پر پیچ و خم را با اطمینان بیشتری طی کنید.

منبع:

https://www.infomigrants.net/en/post/3262/legal-ways-of-migration-an-overview

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *