انتخاب کشور برای مهاجرت و تمام فاکتورهایی که باید در نظر بگیرید

انتخاب کشور برای مهاجرت

مهاجرت روند دشوار و پر پیچ و خمی است که شاید سخت ترین مرحله آن تصمیم گیری برای آن و انتخاب کشور برای مهاجرت باشد. در این مرحله افراد با سوالات زیادی روبه رو می شوند، از جمله اینکه آیا اصلا باید مهاجرت کنم؟ قبل از مهاجرت چه نکاتی را باید مد نظر قرار دهم؟ اصلا به کدام کشور مهاجرت کنم؟ از چه طریقی مهاجرت کنم؟

برای انتخاب کشور برای مهاجرت باید به فاکتورهای زیر توجه کنید:

هر چند تولد در وطن به اختیار و انتخاب شما نبوده است، اما زندگی در یک کشور دیگر می تواند مهم ترین انتخاب شما باشد. شما قرار است تا آخر عمر، و بخش زیادی از زندگی خود را در کشور مقصد صرف کنید. بنابراین، لازم است در این انتخاب به نحوی عمل کنید که از آن پشیمان نشوید.

به همان میزان که در زمان تولد هیچ نقشی در انتخاب شرایط زندگی، سطح رفاه، فرهنگ، زبان، میزان درآمد و سطح آزادی های خود نداشتید، تقریبا به همان اندازه حالا می توانید با انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت یک زندگی جدید و آینده ای روشن در پیش داشته باشید.

اما مهمترین چیز در انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت این است که باید گزینه های خود را از نظر معیارهایی که برایتان مهم است، ارزیابی کنید.

معمولا معیارهای مهم برای انتخاب کشور برای مهاجرت عبارتند از:

 • دلایل شما برای مهاجرت و شرایط فعلی زندگی شما
 • شرایط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی
 • تشابه یا تضاد فرهنگی
 • هزینه های زندگی
 • آزادی
 • سطح رفاه
 • هزینه های مهاجرت
 • سهولت مهاجرت به آن کشور
 • موقعیت و آینده تحصیلی و شغلی
 • میزان درآمد
 • پذیرش مهاجران

تصمیم گیری برای انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت:

در ادامه برخی از معیارهای فوق را بررسی می کنیم.

دلایل شما:

قبل از تصمیم گیری برای مهاجرت، باید دلایل خود را از اقدام برای این کار بدانید. مهاجرت برای همه افراد مناسب نیست و باید با شرایط زندگی، سلیقه فرد، ویژگی های روحی و سطح اقتصادی، کاری و تحصیلی وی مناسب باشد.

تصورات خود را از مهاجرت اصلاح کنید. مهاجرت همیشه آن تصویر رویایی از زندگی در یک کشور خارجی با سطح رفاه بالا نیست. واقعیت این است که برای رسیدن به آرامش و رفاه در یک کشور خارجی باید سخت تلاش کنید. تصورات اشتباه در هنگام انتخاب کشور برای مهاجرت باعث می شود که در زمان ورود به آن کشور از مواجهه با آب و هوا، شرایط اقتصادی و زندگی پیش رو شگفت زده شوید.

بودجه شما:

قبل از مهاجرت باید سری به سرمایه خود بزنید. چه میزان پول برای طی کردن مراحل مهاجرت دارید؟ چقدر پول برای زندگی در کشور خارجی (تا زمانی که به ثبات کاری و مالی برسید) دارید؟ اگر نتوانید به شغل مناسب دست پیدا کنید، چه مدت می توانید بدون درآمد ادامه دهید؟

انتخاب کشور برای مهاجرت

وضعیت اقتصادی، سطح رفاه و آینده پیش رو:

زندگی مهاجران به صورت کلی ناپایدارتر از اتباع یک کشور است. بنابراین، مهاجرت به کشوری که از نظر اقتصادی، بازار کار و فرصت های شغلی در وضعیت مناسبی نیست، کار عاقلانه ای برای شما نیست. اگر دارای امکانات مالی زیادی نیستید، کشوری را انتخاب کنید که بازار کار مناسبی برای تخصص شما دارد.

هزینه زندگی و مالیات:

درآمد بخش مهمی از زندگی در یک کشور خارجی است. اما باید هزینه خورد و خوراک، مسکن، رفت و آمد، آموزش و سایر هزینه ها را نیز محاسبه کنید. داشتن درآمد بالا در کشوری که هزینه ها و مالیات بالایی نیز دارد، شاید به صرفه نباشد.

معمولا، محاسبه مالیات ساده نیست. مالیات دهندگان به دسته ها و گروه های درآمدی مختلف تقسیم می شوند که برای اطلاع از انها باید به یک وکیل مهاجرتی مجرب مراجعه کنید.

هزینه درمان و بهداشت در کشور مقصد نیز بخش مهمی از بررسی تصمیم گیری برای مهاجرت باشد. البته می توان این گزینه را با انجام معاینات و درمان های پزشکی مورد نیاز در وطن قبل از مهاجرت تا حدی جبران کرد.

فرهنگ، آب و هوا و شباهت ها/تفاوت ها:

بسیاری از مهاجران، پس از گذشت مدت کوتاهی از زندگی در کشور خارجی دچار غم غربت و ناتوانی در سازگاری با فرهنگ خارجی می شوند. برای طی کردن این دوره، لازم است که از روحیه سازگاری بالایی برخوردار باشید. با این حال، توجه به تفاوت های فرهنگی، سلیقه ها، آداب و رسوم، عادات غذایی و مواردی از این دست در زمان انتخاب کشور برای مهاجرت می تواند به پیشگیری از مشکلات فرهنگی کمک کند.

آب و هوا و موقعیت جغرافیایی یک کشور نیز نقش مهمی در ابتلا به غم غربت دارند. ایرانیان عادت به آب و هوای چهار فصل و نور زیاد خورشید دارند. این باعث شده است که زندگی در کشورهای سردسیر با نور کم، ریسک افسردگی را در آنان افزایش دهد. زندگی در شرایط اقلیمی حداکثری (بسیار شرجی یا بسیار سرد و برفی) اوضاع را سخت تر می کند. اگر جز افرادی هستید که اقلیم، مناظر و شرایط آب و هوایی یک کشور برایتان مهم است، پیش از انتخاب کشور برای مهاجرت به اقلیم آن توجه کنید.

زبان نیز بخشی از فرهنگ هر کشور محسوب می شود. صرف آنکه یک کشور دارای امکانات رفاهی و اقتصادی بالایی است، نمی تواند به این معنی باشد که مهاجرت به آن برای شما با نتیجه خوبی همراه است. بخش بزرگی از موفقیت در مهاجرت به این بستگی دارد که شما چقدر قابلیت دارید. آیا به زبان این کشور مسلط هستید؟ آیا می توانید زبان آن را یاد بگیرید؟

توجه به روند و شکل مهاجرت:

مهاجرت به برخی کشورها سخت تر و برخی دیگر ساده تر است. برخی از آنان از مهاجران استقبال می کنند و آنها را مایه پیشرفت جامعه می دانند و دسته دیگری از کشورها مهاجران را باری بر دوش مالیات دهندگان می دانند و انتخاب های زیادی سر راه آنان قرار نمی دهند.

برای مهاجرت به یک کشور باید زمان زیادی را صبر کنید و همه چیز به شانس بستگی دارد، اما مهاجرت به کشوری دیگر از روند ساده تری برخوردار است و موفقیت در آن تا حد زیادی تضمین شده است.

شما برای دریافت اجازه اقامت و تابعیت باید مراحل زیادی را طی کنید. در این بازه باید مشکلات زیادی را تحمل کنید. اگر به روش نامناسبی اقدام به مهاجرت کرده باشید (برای مثال پناهندگی یا ویزای توریستی) برای اقامت دائم مشکل خواهید داشت.

این تفاوت ها می تواند در انتخاب شما دخیل باشند.

روند مهاجرت برای هر کس به طور متفاوتی طی می شود. هر کس باید از شیوه متفاوتی برای اخذ ویزا اقدام کند و کشور متفاوتی را برای زندگی انتخاب کند تا احتمال موفقیت و داشتن یک زندگی خوب در آن بیشتر باشد. برای انتخاب کشور برای مهاجرت با یک دفتر مهاجرتی معتبر مشورت کنید.

منبع:

https://www.mappingmegan.com/12-things-to-consider-before-migrating/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *