اقامت بعد از تحصیل در آمریکا: آیا امکان‌پذیر است؟

کسب اقامت بعد از تحصیل در ایالات متحده با ویزای j

اقامت بعد از تحصیل در آمریکا، فرصتی برای دانش آموز ها و یا دانشجو های محصل در ایالات متحده آمریکا، می باشد. این افراد در صورت داشتن شرایط، اقامت دائمی آمریکا را به دست می آورند. برای گرفتن اقامت بعد از تحصیل در آمریکا، ابتدا باید ویزای تحصیلی این کشور، توسط افراد متقاضی اخذ شود. ایالات متحده آمریکا، دارای ویزا های تحصیلی مختلفی است. هر یک از افراد، متناسب با شرایط خود، باید ویزای تحصیلی ایالات متحده آمریکا را کسب کنند. در ادامه درباره مزیت های اقامت بعد از تحصیل در آمریکا، بیشتر توضیح می دهیم.

اقامت بعد از تحصیل در ایالات متحده

 

مزیت های اقامت بعد از تحصیل

مزیت های اقامت بعد از تحصیل در آمریکا، برای دانشجو ها و یا دانش آموز ها فراوان است. افرادی که بعد  از تحصیل، اقامت ایالات متحده آمریکا را به دست می آورند؛ آینده خوبی در این کشور خواهند داشت. بعضی از افراد متقاضی اقامت بعد از تحصیل در ایالات متحده آمریکا، تحصیلات عالی خود را در دانشگاه های آمریکا می گذرانند. افرادی که در دانشگاه های آمریکا تحصیل می کنند؛ شانس زیادی برای دریافت اقامت دائم این کشور را دارند. یکی از مهم ترین مزیت های اقامت بعد از تحصیل برای این افراد، یافتن شغلی با درآمد بالا است. در کشور ایالات متحده، به تحقیقات و پژوهش های دانشگاهی، اهمیت بسیار زیادی داده می شود. صنعت و اقتصاد آمریکا  بر پایه علم و دانش بنا شده است. به همین دلیل در این کشور، دانشجو ها برای تحقیقات و کار های علمی، فرصت های بسیار مناسبی دارند. بسیاری از دانشجو ها برای کار های علمی و پروژه های تحقیقاتی خود، در کشور آمریکا حقوق دریافت می کنند. این افراد در صورت دریافت اقامت بعد از تحصیل در آمریکا، دارای شغل خواهند بود. معمولا دانشجو ها بعد از پایان تحصیل  در دانشگاه های آمریکا، به عنوان محقق استخدام می شوند. به غیر از داشتن شغل، اقامت بعد از تحصیل در ایالات متحده آمریکا، دارای مزیت های دیگر نیز می باشد.

مزیت اقامت بعد از تحصیل
مزیت اقامت بعد از تحصیل

شرایط اقامت بعد از تحصیل

برای این که دانشجو ها بتوانند بعد از تحصیل در ایالات متحده آمریکا اقامت کنند؛ باید شرایط ویژه ایی داشته باشند. کشور ایالات متحده آمریکا نسبت به افرادی که قصد اقامت در آن جا را دارند؛ سختگیر است. اقامت دائم و شهروندی ایالات متحده، برای افراد غیر آمریکایی به راحتی به دست نمی آید. اما اقامت بعد از تحصیل، یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرت دائمی به ایالات متحده و شهروندی این کشور است. افرادی که قصد گرفتن اقامت دائم بعد از تحصیل را دارند؛ باید با شرایط گرفتن اقامت دائم ایالات متحده آمریکا، آشنا باشند. همچنین این افراد باید هنگام تحصیل در آمریکا برای گرفتن اقامت دائمی، برنامه ریزی کنند. این گونه شانس دریافت اقامت دائم و گرین کارت آمریکا، برای دانشجو ها و یا دانش آموزانی که در کشور ایالات متحده آمریکا تحصیل می کنند؛ بیشتر می شود. شیوه های مختلفی برای کسب اقامت دائم بعد از تحصیل، وجود دارد. در ادامه درباره این موضوع بیشتر توضیح می دهیم.

دریافت ویزای F-1 بعد از تحصیل

ویزای F-1 یکی از ویزا های تحصیلی برای دانشجویان، در آمریکا است. دانشجو های تمامی رشته ها برای تحصیل، این ویزا را دریافت می کنند. افرادی که موفق به کسب ویزای f1 می شوند؛ در دانشگاه های ایالات متحده آمریکا تحصیل خواهند کرد. پس از پایان دوره تحصیلات آکادمیک، دانشجو ها در صورت تمایل، باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهند. افراد متقاضی برای اخذ ویزای کاری در ایالات متحده آمریکا، باید کار قانونی داشته باشند. پس از مدتی کار کردن، یعنی پس از ۵ یا ۶ سال، فرصت دریافت گرین کارت برای افراد مختلف، فراهم می شود. البته اخذ  ویزای کاری بعد از اتمام تحصیلات آکادمیک، تنها راه کسب اقامت بعد از تحصیل در آمریکا نیست. دانشجو هایی که مدت تحصیل آن ها در ایالات متحده آمریکا کوتاه مدت است؛ باید برای کسب اقامت دائم ایالات متحده آمریکا، ویزای کاری دریافت کنند. دانشجو هایی که مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را در آمریکا می گذرانند؛ می توانند پس از مدتی درخواست گرین کارت و سپس شهروندی دائم آمریکا را بدهند. البته دانشگاه های آمریکا برای پذیرش افراد در مقاطع بالای تحصیلی، شرایط سختگیرانه ایی دارند.

 

دریافت ویزای F-1 بعد از تحصیل
دریافت ویزای F-1 بعد از تحصیل

 

دریافت ویزای J-1 بعد از تحصیل

یکی دیگر از ویزا هایی که برای تحصیل اعطا می شود؛ ویزای نوع J  است. مدت زمان این ویزا، از نوع F1  کم تر می باشد. این ویزا را می توان،  ویزای فرصت مطالعاتی محسوب کرد. بعضی از محققان برای کار های مطالعاتی و تحقیقی، با دانشگاه های کشور آمریکا همکاری می کنند. ویزای فرصت مطالعاتی، برای چنین افرادی از طرف ایالات متحده صادر می شود. علت صدور این ویزا، اهمیت دادن کشور ایالات متحده آمریکا به کار ها و پروژه های تحقیقاتی می باشد. به علت کوتاه بودن زمان این ویزا، باید در دفعات متوالی ویزای فرصت مطالعاتی تمدید شود. تنها در صورت تمدید ویزای فرصت مطالعاتی، افراد متقاضی دریافت اقامت دائم آمریکا، گرین کارت این کشور را به دست می آورند . البته این افراد نیز می توانند؛ پس از اتمام مهلت ویزای فرصت مطالعاتی، در صورت یافتن کار ویزای کاری دریافت کنند.

دریافت ویزای F-1 بعد از تحصیل
دریافت ویزای J-1 بعد از تحصیل

چند نکته دیگر

برای اقامت دائم بعد از تحصیل در آمریکا، باید گرین کارت کسب کنید. افرادی که ویزای آن ها بیشتر از ۵ سال تمدید شود؛ امکان دریافت گرین کارت را دارند. البته دانشجو ها مخصوصا دانشجو های رشته مهندسی، شانس بیشتری برای دریافت گرین کارت نسبت به دیگران خواهند داشت. بعضی از رشته های تحصیلی دارای کارآموزی هستند. برای دوران کارآموزی ویزای یک تا دو ساله صادر می شود. افزایش مدت زمان زندگی دانشجویان در آمریکا شانس آن ها را برای دریافت گرین کارت افزایش می دهد. رشته های دارای کارآموزی، مدت زمان زندگی دانشجویان را در کشور آمریکا افزایش می دهند. برای دریافت گرین کارت باید، زمان نسبتا زیادی را صبر کرد. زیرا متقاضیان  زیادی برای دریافت گرین کارت آمریکا، در طی یک سال وجود دارد. دانشجویان مقطع دکترا در اولویت اخذ گرین کارت کشور ایالات متحده آمریکا، می باشند.

در صورتی که علاقمندید در مورد ویزاهای J-1 و F-1 اطلاعات بیشتری به دست آورید به این لینک از دانشگاه برکلی سری بزنید. همچنین در صورتی که علاقمند به مهاجرت به آمریکا هستید، مقاله روش های مهاجرت به آمریکا ۲۰۲۱ و لاتاری آمریکا را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *