ادامه تحصیل در آلمان، یک فرصت بی‌مانند

blank

مانند دیگر کشورهای توسعه یافته، در آلمان نیز نظام آموزشی به گونه ای طراحی شده است که دستیابی به آموزش عالی و دانشگاهی، به سرعت پس از اتمام دوره متوسطه محقق می‌شود. در واقع گستردگی و تنوع دانشگاه ها و کیفیت آموزش در این کشور باعث شده است که آلمان به قطب علمی اروپا بدل شود و ادامه تحصیل در آلمان یکی از عمده‌ترین دلایل مهاجرت نخبگان و دانشجویان سراسر جهان باشد. در ادامه این مطلب به جزئیات بیشتری در مورد سیستم آموزش عالی آلمان و پذیرش دانشجویان در آلمان می‌پردازیم.

مؤسسات آموزش عالی در آلمان

بیش از ۴۰۰ مؤسسه آموزش عالی در آلمان وجود دارند که تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی را ارائه می-دهند. این دانشگاه ها اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند. هدف اکثر این مراکز آموزشی، جمع آوری و کسب اطلاعات در یک زمینه خاص و انجام تحقیقات در آن زمینه است. در واقع آموزش و پژوهش های دانشگاه ها بیشتر کاربردی و عملی هستند و در کنار اهداف علمی، دانشجویان را برای مشاغل آینده آماده می‌کنند.

در آکادمی‌های هنر، موزیسین های مستعد، هنرمندان و هنرپیشگان به گسترش مهارت‌های هنری خود می‌پردازند. چند کالج آموزشی تخصصی نیز در آلمان وجود دارد که در آنها به طور ویژه به تعلیم و آموزش معلمان و اساتید پرداخته می‌شود.

بخش عمده ای از دانشگاه های این کشور که به طور خاص دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در آلمان آنها را انتخاب می‌کنند دولتی هستند، اما چندین دانشگاه خصوصی برجسته نیز مشغول فعالیت هستند که در این زمینه می توان از دانشکده الهیات نام برد که تحت حمایت نهادهای مذهبی است. دانشگاه های فنی مهندسی این کشور نیز که دارای رنکینگ بالای بین المللی هستند، حدود نیمی از مؤسسات آموزش عالی آلمان را تشکیل می‌دهند. اکثر این مؤسسات دولتی و تعداد زیادی نیز خصوصی هستند.

ادامه تحصیل در آلمان

پیش نیازها و شروط تحصیل در آلمان

برای ورود به دانشگاه های آلمان، بر حسب دانشگاه و زمینه آموزشی مورد نظر، مدارک و پیش شرط های ورود به دانشگاه متفاوت است. به طور مثال برای ورود به دانشگاه های عمومی، مدرک دیپلم و برای پذیرفته شدن در دانشگاه های فنی مهندسی، دیپلمی معادل با دیپلم فنی حرفه ای باید ارائه شود. در صورتی که متقاضیان ورود به یک دانشگاه خاص از ظرفیت دانشگاه بیشتر شود، قوانین پذیرش دانشجو سختگیرانه‌تر خواهد شد. در این صورت معدل دیپلم و طول دوره تحصیلات متوسطه در مدارک متقاضیان نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. با تمام این اوصاف شرایط پذیرفته شدن در دانشگاه های آلمان نسبت به ایالات متحده و یا بریتانیا بسیار ساده‌تر است. در مورد پذیرش دانشجویان خارجی نیز معمولاً مدرک دیپلم متقاضی معادل سازی می‌شود و بنا به صلاح‌دید دانشگاه ممکن است دانشجو یک دوره پیش‌نیاز قبل از شروع به تحصیل را بگذراند. البته اغلب اوقات در صورت یکسان بودن عنوان مدرک تحصیلی نیازی به گذراندن دوره پیش نیاز نیست و به همین دلیل است که ادامه تحصیل در آلمان انتخاب اول دانشجویان خارجیست.

در مورد دانشگاه های هنر نیز تنها استعداد و مهارت متقاضی مورد بررسی قرار می گیرد نه مدرک تحصیلی. افراد مستعد و مشتاق می توانند دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند و در زمینه مورد علاقه خود شروع به تحصیل کنند.

تحصیل در آلمان برای دانشجویان خارجی

در سال ۲۰۱۶ بیش از دویست و پنجاه هزار نفر از کشورهای مختلف در دانشگاه های آلمان پذیرش شدند. این تعداد در مقایسه با پذیرفته شدگان سال ۲۰۰۰ تقریباً دو برابر شده‌بود. در واقع پذیرش دانشجویان خارجی در آلمان به طور سالانه رشد قابل توجهی دارد. بیشتر واحدهای ارائه شده در دانشگاه های آلمان به زبان آلمانی تدریس می‌شود. البته لازم به ذکر است تعدادی از رشته های بین‌المللی به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. به هر‌حال فراگیری زبان آلمانی از الزامات زندگی و تحصیل در این کشور است، به همین دلیل دانشجویان می‌توانند در مراکز آموزش زبان دانشگاه‌های آلمان اقدام به یادگیری زبان آلمانی کنند.

هزینه ادامه تحصیل در آلمان

به دلیل دولتی بودن اکثر دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی این کشور، دانشجویان مجبور به پرداخت شهریه برای دوره اول تحصیلات خود نخواهند بود. به عبارتی دیگر آموزش تا مقطع لیسانس در این کشور رایگان است. گرچه برخی از ایالت های آلمان دریافت مبالغی در حدود ۵۰۰ یورو به عنوان شهریه هر ترم برای برخی از دانشگاه ها مقرر کرده اند. البته در تمام مراکز علمی معتبر این کشور مبالغ جزئی برای خدمات دانشگاهی نظیر استفاده از خوابگاه و سلف دانشگاه، استفاده از خدمات حمل‌و‌نقل دانشگاه و همچنین بیمه دانشجو دریافت می‌شود که این مبلغ برای دانشجویان غیر‌بومی بنا به کشور مبدأ متغیر خواهد بود. از طرف دیگر مراکز علمی خصوصی در آلمان با دریافت شهریه های دانشجویی اداره می‌شود. مبلغ دریافتی در این مؤسسات برای رشته های مختلف متفاوت است و ممکن است از دانشجویان خارجی هزینه بیشتری دریافت شود. در این مورد نیز اکثر دانشگاه های خصوصی توافقاتی با دانشجو به منظور دریافت کل مبلغ شهریه و یا بخش اعظم آن بعد از فارغ‌التحصیلی انجام می‌دهند.

تحصیلات دانشگاهی در آلمان

کیفیت آموزش ارائه شده و مزایا

در دانشگاه‌های کشور آلمان رشته های متنوعی ارائه می‌شود. کورس های آموزشی در تمام مراکز علمی این کشور دارای استاندارد های بین‌المللی هستند و مرتباً به روز می‌شوند. کیفیت سطح آموزشی در دانشگاه های مختلف متفاوت است و دانشگاه های فنی مهندسی و علوم پایه به مراتب سطوح بالاتری نسبت به دانشگاه‌های علوم انسانی دارند. از طرف دیگر، دانشگاه های بزرگتر به دلیل جمعیت بیشتر اساتید و دانشجویان، از نظر رتبه بندی علمی دارای درجات بالاتری هستند. به علاوه کیفیت دروس و نحوه آموزش توسط سازمان های آموزشی بین‌المللی نیز کنترل می‌شوند. این مسئله می‌تواند یکی از دلایلی باشد که ادامه تحصیل در آلمان را نسبت به دیگر کشورهای جهان متمایز کرده است. یکی از راه های پی-بردن به کیفیت دانشگاه های آلمان، رنکینگ بالای آنها در سطح بین‌المللی است. دانشگاه هایی مانند دانشگاه برلین، هیدلبرگ و مونیخ در بین ۲۵ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

اگر علاقمند به تحصیل در آلمان هستید، وب سایت تحصیل در آلمان را از اینجا ببینید. همچنین می توانید مطالب مزایای زندگی در آلمان، راه های مهاجرت به آلمان و تحصیل پزشکی در آلمان را از همین وب سایت مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *