اخذ پذیرش کمبریج و بررسی تمام شرایط و هزینه های آن

اخذ پذیرش کمبریج

تحصیل در کمبریج آرزوی بسیاری از دانشجویان فعال و پرتلاش در سراسر جهان است. تحصیل در این دانشگاه می تواند به معنی باز شدن درهای پیشرفت و موفقیت به روی فرد باشد. از این رو اخذ پذیرش کمبریج مورد توجه بسیاری از دانش آموزان برتر و مستعد در سراسر جهان است.

مشخصات دانشگاه کمبریج

کمبریج متشکل از یک دپارتمان مرکزی و ۳۱ دانشکده است. هرکدام از این دانشکده ها با قوانین و مقررات داخلی مربوط به خود اداره می شوند.

دوره لیسانس در کشور انگلستان سه ساله است. پس از دوره کارشناسی متقاضی می تواند وارد دوره یک ساله کارشناسی ارشد شود.

چرا باید برای اخذ پذیرش کمبریج تلاش کرد؟

در طول تحصیل از مشاوره استاد و مشاور خود بهره مند خواهید شد که این به شما اطمینان می دهد که مسیر درستی را برای شکوفایی استعدادهای خود انتخاب کرده اید. زیر نظر مشاوره اساتید، بر روی تحقیقات علمی بسیار معتبر تحقیق خواهید کرد و این به آینده علمی و شغلی شما کمک زیادی خواهد کرد.

تحصیل در کمبریج فرصت های زیادی را پیش روی دانشجو قرار می دهد. پس از فارغ التحصیلی از این دانشگاه، فرصت های شغلی زیادی پیش روی شما قرار می گیرد و از این نظر می توانید از آینده خود مطمئن باشید. تمامی فارغ التحصیلان این دانشگاه مورد علاقه شرکت ها و مراکز کاری معتبر و مشهور جهان هستند.

دانشگاه کمبریج دارای رتبه علمی تحقیقاتی بسیار بالایی است و همواره در رده بندی دانشگاه های برتر جهان رتبه تک رقمی داشته است. این رده بندی به نحوی بوده است که کمبریج و آکسفورد همیشه در فاکتورهای مختلف ارزیابی در حال تعقیب یکدیگر بوده اند و گاهی در یک فاکتور یکی از دیگری پیشی گرفته است.

اخذ پذیرش کمبریج

شرایط اخذ پذیرش کمبریج

برای ورود به کمبریج باید نمرات خوبی در دروس مربوط به رشته مد نظر خود گرفته باشید. دانشگاه کمبریج تنها به کسانی مجوز تحصیل در این دانشگاه را می دهد که دارای بالاترین صلاحیت و نمره باشند.

برای اخذ پذیرش کمبریج به ریزنمرات دوره دبیرستان خود نیاز دارید که باید به تایید برسد. علاوه بر آن به موارد زیر نیز نیاز دارید:

  • انگیزه نامه
  • توصیه‌ نامه
  • نمرات آزمون زبان

برای تحصیل در کمبریج به حداقل معدل ۱۸ نیاز دارید. همچنین نمره زبان نیز بسیار اهمیت دارد و باید با نمره کلی ۷٫۵ در حالی که در هیچ مهارتی کمتر از ۷ نگرفته اید، اقدام کنید. مدرک تافل نیز در صورتی مورد قبول است که حداقل نمره کلی ۱۱۰ را کسب کرده باشید به طوری که هیچ یک از آیتم های آن کمتر از ۲۵ نباشد.

معمولا حداکثر مهلت برای ارسال مدارک و درخواست پذیرش تا اواسط ماه اکتبر هر سال خواهد بود. برای ارسال درخواست باید فرم مربوطه را حداکثر تا ۱۵ اکتبر تکمیل کرده و برای UCAS ارسال کنند. پس از ارسال فرم درخواست، پرسشنامه ای از طرف دانشگاه برای متقاضی ارسال می شود که باید آن را نیز تکمیل کنید.

متقاضیان ایرانی باید علاوه بر مدارک فوق، برنامه مقدماتی آنلاین کمبریج موسوم به COPA را نیز ارسال کنند.

پس از ارسال مدارک مورد نیاز، برای اخذ پذیرش کمبریج باید مصاحبه شوید. دعوت نامه مصاحبه در سه هفته اول ماه دسامبر ارسال می شود.

همچنین به یاد داشته باشید که امکان ارسال درخواست همزمان برای آکسفورد و کمبریج وجود ندارد.

تحصیل در بلربیز

ورود به کالج بلربیز و تحصیل در این کالج برای ۱۵ ساله ها با فرصتی استثنائی جهت ورود به آکسفورد یا کمبریج همراه است. این کالج در سال های اخیر بسیار مورد توجه دانشجویان بین المللی بوده است و با تحصیل در آن فرصت آشنایی با سیستم آموزشی انگلستان و ورود آسان تر به کمبریج را خواهید داشت.

چه رشته هایی در کمبریج تدریس می شوند؟

رشته های متنوعی در این دانشگاه تدریس می شوند. انواع رشته های علوم انسانی مانند باستان شناسی، معماری، مطالعات آسیا و خاورمیانه، اقتصاد، جغرافی، مهندسی، تاریخ، تاریخ هنر، تاریخ و سیاست، علوم انسانی، اجتماعی و سیاسی، قانون، زبانشناسی، مطالعات مدیریتی و رشته های مهندسی شامل مهندسی عمران، ساخت، شیمی، علوم کامپیوتر، و رشته های علوم شامل پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تدریس می شود.

هزینه تحصیل در کمبریج

هزینه تحصیل در این دانشگاه به رشته مورد نظر شما بستگی دارد. معمولا نرخ تحصیل چیزی در حدود ۲۰ هزار پوند برای رشته های انسانی تا ۵۵ هزار پوند در سال برای رشته های پزشکی تمام می شود.

علاوه بر شهریه تحصیل در رشته های مختلف در کمبریج باید هر سال شهریه کالج را نیز پرداخت کنید که چیزی در حدود ۱۰ هزار پوند در سال است.

در کنار هزینه های شهریه دانشگاه باید هزینه ‌های زندگی در انگلستان را نیز در نظر بگیرید که به طور میانگین چیزی در حدود ۱۰۰۰ پوند در ماه است. این مقدار پول هزینه های مسکن، غذا، حمل و نقل، بیمه و سایر هزینه‌ ها است.

دانشجویان مقطع کارشناسی در کشور انگلستان مجوز کار ۱۰ ساعته به صورت هفتگی را دارند. میانگین حقوق نیز تقریبا ۸ تا ۱۲ پوند به ازای هر ساعت است. بدین ترتیب، می توانید بخشی از هزینه های تحصیل خود را پوشش دهید.

خوابگاه

امکان اقامت دانشجویان دوره کارشناسی در خوابگاه دانشگاه کمبریج وجود دارد. حتی اگر نتوانید خوابگاه پیدا کنید، دانشگاه از شما حمایت های لازم را برای اقامت خواهد کرد.

اخذ پذیرش کمبریج

تحصیل در رشته پزشکی در کمبریج

رشته پزشکی همواره مورد توجه دانشجویان ایرانی بوده است. رقابت بالایی برای اخذ پذیرش کمبریج برای این رشته وجود دارد. برای موفقیت در رشته پزشکی در این دانشگاه به کار سخت، مطالعه و تمرینات طاقت فرسا نیاز است.

اما در عین حال، تحصیل در این دانشگاه منجر به فرصت های شغلی بالا، رضایت شغلی عالی و کسب تخصص بالا می شود. دوره پزشکی عمومی در دانشگاه کمبریج ۶ سال است. سه سال اول تحصیل در این رشته به ارائه مقاله، کارگاه ها و کلاس های عملی اختصاص دارد. از سال چهارم به بعد دانشجویان به کارهای عملی و کسب مهارت و تجربه در کلینیک و مراکز درمانی می پردازند.

دریافت بورسیه برای تحصیل در کمبریج

امکان دریافت بورسیه برای تحصیل در کمبریج وجود دارد. البته دریافت بورسیه نیز مانند اخذ پذیرش کمبریج دشوار است و شرایط خاصی دارد.

برخی از برنامه های کمک هزینه دانشگاه شامل جوایز رفاه کمبریج، جوایز اعتماد بین المللی و اروپایی و کمک هزینه خاص کشور انگلستان است.

در موارد معدود امکان دریافت بورسیه کامل نیز وجود دارد.

در زمان اعلام شده برای برخورداری از کمک هزینه ها و بورسیه های دانشگاه درخواست خود را ارسال کنید. فرم ارسال درخواست توسط کالج به دانشجویان داده می شود. برای اینکه از کشورهای تحت پوشش و شرایط اخذ بورسیه اطلاع پیدا کنید، به سایت دانشگاه مراجعه کنید.

برای برخورداری از کمک هزینه ها و بورسیه های تحقیقاتی دانشگاه کمبریج، به ویژه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، لازم است که درخواست خود را سریع و زودتر از موعد انجام دهید. این زمان برای دانشجویان ایرانی ماه های دسامبر و ژانویه است. بررسی درخواست ها و اعلام نتایج در ماه مارس است.

منبع:

cam

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *