اخذ ویزای شینگن: همه آنچه برای سفر به اروپا باید بدانید

اخذ ویزای شینگن

اگر شما هم در حال پیگیری برای اخذ ویزای شینگن هستید، قطعا به دنبال منبعی برای آشنایی بهتر با این ویزا و مدارک مورد نیازش هستید. از آنجایی که می‌دانیم کشورهای شینگن، لیستی از اسناد مورد نیاز برای ورود به این سرزمین‌ها را خواستارند، قصد داریم در ادامه مقاله، اطلاعات مفیدی را پیرامون این موضوع برایتان ارائه ‌دهیم. با ما همراه باشید.

ویزای شینگن

ویزای شینگن، به دارنده آن اجازه می‌دهد تا در منطقه شینگن گردش نماید. منطقه شینگن نیز دربردارنده ۲۶ کشور (کشورهای شینگن) است.

این کشورها عبارتند‌ از: اتریش، بلژیک، جمهوری‌ چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن‌اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

راهنمایی‌ درباره اخذ ویزای شینگن

کدام نوع ویزای شینگن؟

بسته به هدفی که برای ورود به منطقه شینگن در نظر دارید، می‌توانید برای یکی از انواع ویزاهای شینگن درخواست دهید:

•              ویزای ترانزیت

•              ویزای گردشگری

•              ویزای بازدید از خانواده/دوستان

•              ویزای تجاری

•              ویزا برای فعالیت‌های فرهنگی/ورزشی

•              ویزای بازدیدهای رسمی

•              ویزای تحصیلی

•              ویزای دلایل پزشکی

از کجا می‌توان اقدام کرد؟

بسته به اینکه کشور شینگن، چگونه ویزا را در کشور شما تنظیم کرده‌است، شما باید درخواست ویزای شینگن را در یکی از موارد زیر ثبت نمایید:

•              سفارت‌خانه

•              کنسول‌گری‌ها

•              مرکز ویزا (که سفارت کشور مقصد، درخواست ویزا را به آن سپرده است)

۳٫ مناسب‌ترین زمان برای درخواست ویزا کدام است؟

با توجه به زمانی که سفارت‌خانه‌ها یا کنسول‌گری‌های شینگن در سراسر جهان برای پردازش ویزای شینگن صرف می‌کنند، شما یک مهلت تعیین شده برای درخواست و اخذ ویزای شینگن دارید. مدت زمان مجاز برای درخواست این ویزا به شرح زیر است:

اولین بار که می‌توانید درخواست ویزا کنید، شش ماه قبل از سفر برنامه‌ریزی‌شده است. آخرین مهلتی که می‌توانید درخواست ویزا کنید، حداکثر ۱۵ روز کاری قبل از سفرتان است. اما معمولا زمان پیشنهادی برای ثبت درخواست ویزا، یک ماه قبل از سفر است.

قرار ملاقات را رزرو کنید

برای ادامه درخواست خود، وقت ویزای شینگن را رزرو کنید. اکثر کشورها به شما این امکان را می‌دهند تا بصورت آنلاین وقتی را رزرو نمایید. از طرف دیگر، در سایر موارد باید وقت ملاقات را شخصا، در سفارت یا کنسول‌گری کشور مقصد خود رزرو کنید.

فرم درخواست ویزا را پر نمایید

فرم درخواست را دانلود کرده و صادقانه پر کنید. فرم درخواست ویزای شینگن تقریبا برای همه آن کشورها، یک شکل است. شما باید اطلاعات زیر را در فرم درخواست ویزای شینگن ارائه دهید:

اطلاعات شخصی، اطلاعات مربوط به سابقه، هدف شما از تمایل به ورود به منطقه شینگن و سایر جزئیات مربوط به سفر شما.

برای تکمیل و ارسال صحیح فرم، آخرین فرم را دانلود نمایید، زیرا این تنها فرم پذیرفته شده است. مطمئن شوید که همه جاهای خالی را پر کرده‌اید. اگر ستونی وجود دارد که با پرونده شما مطابقت ندارد، آنها را بدون پاسخ بگذارید. حتما فرم را دو بار پرینت گرفته و هر دو نسخه را امضا نمایید.

مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید

مدارک مربوطه بخش مهمی از پروسه اخذ ویزای شینگن شماست. معمولا این اسناد در دو گروه دسته-بندی می‌شوند. گروه اول اسناد استاندارد، که شامل موارد زیر است:

•              فرم درخواست ویزا

•              پاسپورت معتبر

•              دو عکس یکسان

•              بیمه نامه سفر (می‌توانید به راحتی از طریق AXA Schengen یا Europ Assistance آن را بصورت آنلاین خریداری کنید.)

•              رزرو بلیت رفت و برگشت یا برنامه سفر، به همراه تاریخ و شماره پرواز با مشخص کردن زمان ورود و خروج از منطقه شینگن.

•              اثبات محل اقامت

•              اثبات تمکن مالی

گروه دیگر، اسناد خاص ویزا هستند. این اسناد، از یک نوع ویزا به نوع دیگر متفاوت بوده و علاوه‌بر آن، برخی از کشورهای عضو شینگن، شرایط اضافی ویژه‌ خود را برای متقاضیان دارند. بنابراین لیست اسناد مورد نیاز به منظور اخذ ویزای شینگن را بررسی کنید.

در مصاحبه ویزا شرکت کنید

در روز قرار ملاقات خود، به موقع در مراکز مصاحبه حاضر شوید. در آنجا شما یک کنسول‌گر ویزا را ملاقات خواهید کرد، در صورت لزوم اسناد جمع‌آوری شده را به او تحویل دهید.

در طول مصاحبه، سوالات شخصی در مورد محل اقامت و سایر جزئیات سفر از شما پرسیده می‌شود. مصاحبه ممکن است حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول بکشد و سوالاتی درباره وضعیت تاهل، داشتن آشنا در اروپا، مدت و محل اقامت و شغل شما می‌پرسند.

هزینه ویزا را پرداخت نمایید

برای رسیدگی به درخواست ویزای شما، باید هزینه‌ای غیرقابل استرداد پرداخت کنید. در حال حاضر، هزینه ویزای شینگن برای هر نفر ۸۰ یورو است. کودکان و برخی از دسته‌های خاص دیگر، بسته به شرایطشان، مجبورند هزینه‌های کمتری را پرداخت کنند. بدین منظور، لیستی از هزینه‌های ویزای شینگن، کاهش یا معافیت آنها را بررسی نمایید.

منتظر پاسخ در مورد برنامه خود باشید

صبر کنید تا در مورد درخواست ویزا پاسخی دریافت کنید. اگر چه در بیشتر موارد پردازش ویزا بیش از ۱۵ روز طول نمی‌کشد، اما مواردی وجود دارد که این پروسه را طولانی‌تر می‌کند. این مدت در برخی از کشورها، از ۱۵ تا ۴۵ روز قابل تمدید است.

اگر ویزای شینگن شما تایید شد

اگر ویزای خود را دریافت کردید، به برچسب‌های چسبیده شده روی آن، ازجمله مدت زمانی که به شما اجازه می‌دهد در اروپا بمانید، توجه نمایید.

اگر ویزای شینگن شما رد شد

اگر درخواست ویزا شما رد شد، دلیل عدم اعطای ویزا را بخوانید و سعی کنید آن را بار دیگر که درخواست می‌دهید، مرتفع نمایید. البته معمولا می‌توانید درخواست تجدید‌نظر بدهید.

سوال متداول درباره اخذ ویزای شینگن

چه اتفاقی می‌افتد اگر سفارت کشور شینگن در محل زندگی متقاضی وجود نداشته باشد؟

در برخی کشورهای جهان سوم، برای رفع این مشکل به سراغ نمایندگان سفارتخانه یا کنسولگری رفته و نمایندگان آنها مسئول صدور ویزای مورد نیاز متقاضی هستند.

چه اسنادی برای اخذ ویزای شینگن مورد نیاز است؟

•              فرم درخواست ویزا که بصورت کامل پر شده و امضا شده است.

•              دو قطعه عکس که به تازگی گرفته شده باشد. (مربوط به سه ماه گذشته باشد.)

•              پاسپورت معتبر

•              رزرو بلیت رفت و برگشت یا مشخص بودن برنامه سفر. (شامل تاریخ و شماره پرواز باشد، برای مشخص بودن ورود و خروج از منطقه شینگن)

•              بیمه نامه سفر (سندی که ثابت کند شما بیمه سلامت سفر برای کل قلمرو شینگن را دارید، با حداقل پوشش ۳۰۰۰۰ یورویی، در صورت هر گونه فوریت پزشکی به عنوان بیماری، تصادف و حتی بازگشت به کشور در صورت مرگ.)

•              اثبات محل اقامت (سندی که نشان می‌دهد در کل اقامت خود در شینگن کجا به سر خواهید برد. که این مورد می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

۱٫            رزرو هتل یا خوابگاه

۲٫            قرارداد اجاره

۳٫            نامه دعوت از کسی که قرار است در خانه او اقامت داشته باشید.

•              اثبات تمکن مالی (در واقع به شواهدی مبنی بر اینکه شما در تمام مدت اقامت خود در شینگن، پول کافی برای تامین هزینه‌های زندگی خود دارید، اشاره دارد. این می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

۱٫            صورت حساب بانکی (که نشان می‌دهد برای سفر پول کافی در حساب خود دارید.)

۲٫            نامه حمایت مالی (توسط شخص سوم برای پشتیبانی مالی)

۳٫            ترکیبی از صورت حساب بانکی و نامه حمایت مالی.

•              اثبات هزینه پرداخت شده ویزا (۸۰ یورو برای بزرگسالان و ۴۵ یورو برای کودکان از ۶ تا ۱۲ سال است.)

امیدواریم با شرایط اخذ ویزای شینگن آشنایی پیدا کرده باشید و سفر خوبی به اروپا در انتظار شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویزای شینگن می توانید به این وب سایت سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *